Rusza ambitny projekt wodorowy na Sycylii. Tego możemy się spodziewać

Na Sycylii rusza ambitny projekt związany z budową zakładu produkcji zielonego wodoru. Inicjatywa będąca wspólnym przedsięwzięciem szwajcarskiej grupy energetycznej Axpo i francuskiego inwestora energetycznego Enego ma na celu transformację przemysłowej strefy Priolo-Augusta.
Fot. Infisol / Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-04-19 Fot. Infisol / Shutterstock.com

Miłosz

Data dodania: 2024-04-19

Oczekuje się, że projekt zastąpi szary wodór wykorzystywany przez lokalne rafinerie, który obecnie jest produkowany z gazu ziemnego.


Współpraca międzynarodowa kluczem do sukcesu


Axpo i Enego połączyły siły w celu sprawdzenia wykonalności innowacyjnej inwestycji.


„Projekt ten jest bardzo ważny dla dekarbonizacji regionu i przemysłu. Oczekujemy, że nowa instalacja pozwoli na produkcję wodoru wolnego od emisji CO2” – mówi Guy Bühler, head of hydrogen w Axpo. Dodał również, że jest to kolejny strategiczny krok dla rozwoju zielonej gospodarki wodorowej.


Plan zakłada, że początkowa moc instalacji wodorowej osiągnie 100 MW, z możliwością rozszerzenia jej do 300 MW, w zależności od popytu lokalnego przemysłu oraz transportu. Produkcja zielonego wodoru na taką skalę umożliwiłaby stworzenie tzw. włoskiej doliny wodorowej. Długoterminowe plany obejmują także bezpośrednie połączenie z European Hydrogen Backbone, co zintegruje Sycylię z europejską siecią wodorową.


Czas na studium wykonalności


Projekt jest wynikiem współpracy z lokalnymi podmiotami oraz Wydziałem Inżynierii Uniwersytetu w Katanii.


„Wszyscy interesariusze są zaangażowani w dodanie lokalnej gospodarce przewagi konkurencyjnej, dzięki korzystaniu z zielonego wodoru. To pionierski projekt, który może znacząco przyczynić się do realizacji celów UE w zakresie dekarbonizacji” – podkreślił Alfonso Morriello, prezes Enego Holdingu.


W najbliższych miesiącach firmy przeprowadzą studium wykonalności w celu konsolidacji kosztów oraz opracowania kompleksowego biznesplanu. Co istotne, Axpo nie ogranicza się do tego projektu w Europie. Firma prowadzi również inne inicjatywy wodorowe, w tym współpracuje z australijską firmą IGE nad jednym z największych zakładów produkcji wodoru we Włoszech, zlokalizowanym w dolinie Peligna, oraz planuje uruchomienie napędzanego wodorem statku pasażerskiego na Jeziorze Czterech Kantonów w Szwajcarii.

Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.

Ostatnie komentarze

No cóż...Tankowanie benzyny, a także oleju ... 30.04.2024
Brawo!!! Zgadzam się w pełni i mogę się ... 30.04.2024