Alfa Romeo Milano nie powstanie w Polsce? Według Włochów to łamanie prawa
Włoski minister przemysłu Adolfo Urso stwierdził, że wyprodukowanie Alfy Romeo Milano w Tychach byłoby złamaniem prawa. Jak to możliwe?
Dlaczego Alfa Romeo Milano nie zostanie wyprodukowana w Tychach?
Adolfo Urso powołując się na włoskie prawo, stwierdził:
Samochód o nazwie Milano nie może być produkowany w Polsce. Jest to zabronione przez włoskie prawo – podaje włoski minister przemysłu.
Założenie to wynika z ustawy z 2003 roku, która zabrania sprzedaży jakichkolwiek produktów o włoskich nazwach, które nie są produkowane we Włoszech, jako produkty włoskie (made in Italy).
Decyzja Włochów w opinii ekspertów
Środowisko ekspertów potwierdziło odważną decyzję Włochów. Jak podaje Automotive News Europe:
To prawo stanowi, że nie można podawać wskazówek, które wprowadzają konsumentów w błąd. Tak więc samochód o nazwie Milano musi być produkowany we Włoszech. W przeciwnym razie daje to mylące wskazówki, które nie są dozwolone przez włoskie prawo – czytamy.
Adolfo Urso dodaje, że prawo to zwykle dotyczy produktów spożywczych. Przykładowo włosi zakazali produkcji USA sera „Parmigiano Reggiano”, podobnie jak Francuzi zakazali nazywanie „szampanem” wina musującego, które nie pochodzi z regionu Szampanii we Francji.
Stellantis o chęci produkcji Alfy Romeo Milano w Polsce
Głos w sprawie produkcji Alfy Romeo Milano w Tychach zabrał również dyrektor generalny Stellantis, Carlos Tavares. Zaznacza on, że koncern chciał rozpocząć budowę pojazdów w Polsce z powodów ekonomicznych. Pozwoliłoby to na obniżenie ceny detalicznej Alfy Romeo Milano o 10 tys. euro. Niestety, najprawdopodobniej do produkcji w Polsce modelu „Milano” (przynajmniej pod tak brzmiącą nazwą) nie dojdzie.
Recepta na to jest jednak prosta. Jeśli model Milano zmieniłby nazwę na rzecz oznaczenia niewłoskojęzycznego, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby produkcja Alfy Romeo została wdrożona w Polsce – na taką linię argumentacji wciąż liczy koncern Stellantis.
Komentarze