e-Van – elektryczny dostawczak prosto z Polski
Autobox Innovations i Ennovation Technology (obie należą do Grupy Zasada) zyskały uznanie dzięki projektowi e-Van, zaprezentowanemu w grudniu w Makowie Mazowieckim. Być może produkcja tego polskiego pojazdu wystartuje już w 2025 roku. To harmonizowałoby z ambitnymi celami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
E-Van – przyszłość dla przedsiębiorstw
Mirosław Kalinowski z Autobox Innovations twierdzi, że ich e-Van jest nie tylko spełnieniem marzeń o modułowym aucie elektrycznym, ale także strategiczną odpowiedzią na rosnące potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw.
W obliczu zbliżających się restrykcji dotyczących emisji śladu węglowego firmy muszą poszukiwać ekologicznych alternatyw dla swoich flot spalinowych. Projekt e-Van, oferujący zabudowę dostosowaną do specyficznych potrzeb, jest idealnym więc rozwiązaniem. Co więcej, wraz ze zbliżającym się zakazem wjazdu tradycyjnych samochodów do stref czystego powietrza, e-Van coraz mocniej jawi się jako przemyślana odpowiedź na nadchodzące wyzwania rynkowe.
e-Van – innowacja i wszechstronność
e-Van wyróżnia się w tłumie i wyznacza nowe standardy w segmencie dostawczaków. Wyposażony w napęd 4×4 i silnik elektryczny o mocy szczytowej 150 kW oraz oferujący zasięg wynoszący ponad 350 km przy pełnym obciążeniu przoduje w swojej klasie. Pojazd będzie proponowany w 3 rodzajach zabudowy.
Innowacyjny charakter projektu podkreśla bateria o pojemności 120 kWh pozwalająca na ładowanie mocą 22 kW na złączu type 2 lub z mocą 150 kW złączem CCS i funkcja V2G umożliwiająca wymianę energii między pojazdem elektrycznym a siecią elektroenergetyczną.
Co więcej, z 70% komponentów pochodzących z Polski i baterią większą o 1/3 niż u konkurencji, a jednocześnie obniżoną masą własną, e-Van zyskuje przewagę, ponieważ umożliwia przewożenie większych ładunków na dalsze odległości.
Przełomowe partnerstwo i obiecujące perspektywy
Liderami projektu e-Van są Marek Palka i Mateusz Wach. Jak uważają, ich wspólne wysiłki zaowocowały opracowaniem innowacyjnego napędu i baterii, która bez problemu przeszła homologację, a także zintegrowanej ramy, zawieszenia oraz sterowników pojazdu.
Dzięki gruntownej analizie rynku i potencjalnie korzystnej perspektywie produkcji seryjnej projekt e-Van z jednej strony odpowiada na aktualne standardy, a z drugiej – jest zdolny do zagospodarowania niszy rynkowej aut dostawczych.
Ten przełomowy projekt to dowód na to, że polska motoryzacja także może liczyć się w segmencie e-mobility ze względu na pojazd, który wyznaczy nowe standardy ekologicznej świadomości i innowacyjności.
Komentarze