Greenlane utworzy „korytarz” dla ciężarówek elektrycznych z Los Angeles do Las Vegas

Greenlane wyznacza nowe kierunki w sektorze transportowym. Wspierany przez gigantów, jak Daimler czy BlackRock, ogłosił plan utworzenia „korytarza” dla ciężarowych pojazdów elektrycznych, który rozciągnie się na niespełna 300 mil i połączy Los Angeles z Las Vegas.
Fot. Vincent Doyle / Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-03-28 Fot. Vincent Doyle / Shutterstock.com

Miłosz

Data dodania: 2024-03-28

Ten pionierski projekt ma na celu przyspieszyć przejście na pojazdy o zerowej emisji w przypadku komercyjnych ciężarówek.


Strategia lokalizacyjna – dlaczego Colton?


Wybór Colton w Kalifornii jako miejsca startowego nie był przypadkowy. Patrick Macdonald-King, dyrektor generalny Greenlane, stwierdził, że ta decyzja była oparta m.in. na analizie danych telematycznych z ciężarówek i rozkładu regularnie uczęszczanych tras towarowych. Colton zostało zidentyfikowane jako kluczowy punkt na mapie rewolucji w transporcie ciężkim.


W Colton jako pierwszym przystanku tego korytarza zostanie zainstalowanych ponad 60 ładowarek, w tym zaawansowane ładowarki 400 kW. To umożliwi minimalizację okresu przestoju dla średnich i ciężkich pojazdów elektrycznych. Słabsze ładowarki przydadzą się zaś tym, którzy akurat będą mogli pozwolić sobie na dłuższą pauzę. Różnorodność dostępnych opcji ładowania – w tym nocnego i „hotelowego” – zagwarantuje wszechstronność rozwiązania. Greenlane ma w planach również uruchomienie stacji dla osobówek.


Więcej niż zwykły przystanek


Greenlane podnosi poprzeczkę, ponieważ oferuje nie tylko punkty ładowania, ale i nowoczesne udogodnienia, przypominające te znane z popularnych przystanków podróżnych, jak Flying J czy Love's Travel Stop. Zaprojektowany z myślą o komforcie i łatwym dostępie każdy obiekt Greenlane zostanie wyposażony w szerokie pasy dojazdowe oraz toalety i punkt gastronomiczny.


Inicjatywa Greenlane jest istotnym krokiem powziętym w celu zaspokojenia pilnej potrzeby publicznie dostępnych punktów ładowania elektrycznych pojazdów użytkowych w USA. To ma zmienić sposób, w jaki Amerykanie myślą o komercyjnym transporcie drogowym, i wypracować wzór przydatny przyszłym inwestycjom w ekologiczny transport. Greenlane zamierza uruchomić projekt pod koniec 2024 roku.

Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.

Ostatnie komentarze