Hynfra i Mauretania współpracują. Skupią się na produkcji zielonego wodoru i amoniaku

Rozwój odnawialnych źródeł energii wchodzi na nowy poziom dzięki współpracy polskiej firmy Hynfra z rządem Mauretanii. Obejmujący produkcję zielonego wodoru i amoniaku projekt ma spore znaczenie nie tylko dla obu stron, ale również dla całej afrykańskiej gospodarki.
Fot. Scharfsinn /  Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-03-13 Fot. Scharfsinn / Shutterstock.com

Miłosz

Data dodania: 2024-03-13

To duży krok w kierunku dekarbonizacji i osiągnięcia niezależności energetycznej.


Strategiczna współpraca


Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) odegrała ważną rolę w nawiązaniu partnerstwa, które zyskało formalny kształt dzięki podpisaniu memorandum of understanding pomiędzy Ministerstwem Ropy Naftowej, Górnictwa i Energii Mauretanii a konsorcjum polsko-mauretańskim. W skład konsorcjum wchodzą Hynfra i Mauritania Green Ammonia (MGA).


Centralnym punktem projektu jest wykorzystanie obfitych zasobów naturalnych Mauretanii, w tym energii słonecznej i wiatrowej, będących idealnymi źródłami do produkcji zielonego wodoru i amoniaku. Planowana instalacja, dzięki łącznej mocy elektrolizerów od 120 do 200 MW oraz odnawialnym źródłom energii o mocy do 500 MW, pozwoli na produkcję około 100 tys. ton zielonego amoniaku rocznie. 


Lokalna gospodarka sporo skorzysta


Inicjatywa niesie ze sobą ogromne korzyści dla lokalnej gospodarki z uwagi na nowe możliwości zatrudnienia i promocję rozwoju przemysłu czystych technologii. Mauretania, dzięki temu projektowi, ma szansę zostać liderem produkcji zielonego wodoru, co pozytywnie wpłynie na krajowy przemysł i perspektywę zaspokojenia krajowego oraz subregionalnego zapotrzebowania na e-paliwa i zielone nawozy.


Tomoho Umeda, prezes Hynfry, stwierdził, że na tle globalnych działań dekarbonizacyjnych ten projekt jest wyjątkowy. Przy okazji wskazał na strategiczne znaczenie inicjatywy dla przyszłości energetycznej Mauretanii i na szanse rozwoju z uwagi na sprzyjające warunki klimatyczne kraju.


Ile to będzie kosztowało?


Całkowity koszt rozwoju i budowy instalacji oszacowano na około 1,5 mld dolarów. Umowa z rządem Mauretanii zapewnia konsorcjum prawo pierwszeństwa dostępu do kluczowego obszaru.


Dzięki temu przedsięwzięciu Mauretania nie tylko zyska na znaczeniu jako kraj produkujący zieloną energię, ale również zbuduje solidne podstawy dla przyszłego rozwoju gospodarczego i technologicznego.

Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.

Ostatnie komentarze

KIedy będzie czynna ładowarka w Nysie? Stoi ... 25.08.2024
Dopiero planują węglik krzemu? Z tego wynika, ... 22.08.2024