Lancia Ypsilon - pierwszy samochód elektryczny od włoskiego producenta

W świecie motoryzacji, w którym każdy nowy model auta zwykle jest zapowiadany z wielką pompą, Lancia postąpiła na przekór wszystkim i zaprezentowała swój pierwszy elektryczny samochód bez kwiecistych zapowiedzi.
https://www.facebook.com/Lancia
Data publikacji: 2024-02-10 https://www.facebook.com/Lancia

Miłosz

Data dodania: 2024-02-10

Co czyni tę premierę jeszcze bardziej wyjątkową? To, że miała miejsce na kilka tygodni przed oficjalnie wyznaczonym terminem. A to rzadkość.


Ekskluzywna współpraca


Pierwotnie Lancia zaplanowała premierę nowego modelu Ypsilon na walentynki, jednak ostatecznie postanowiła zaskoczyć branżę motoryzacyjną i wcześniej pokazać szerzej ekskluzywną, limitowaną edycję znaną jako Edizione Limitata Cassina. W ten sposób Lancia naruszyła konwencję i, kto wie, być może w tym tkwi klucz do sukcesu. 


Edizione Limitata Cassina, limitowana do 1906 egzemplarzy, jest hołdem dla roku założenia marki przez Vincenzo Lancię wraz z przyjacielem. Model opracowany we współpracy z Cassiną, renomowanym włoskim projektantem mebli, wyróżnia się wnętrzem. Fotele z alcantary zgodnie ze wzorem cannelloni oraz skórzana taca przed ładowarką telefonu bezprzewodowego to tylko niektóre ze smaczków oddających luksusowy charakter współpracy. Do tej imponującej oferty nowoczesności dodaje system informacyjno-rozrywkowy Sound Air Light Augmentation (SALA).


O technikaliach więcej będzie wiadomo dopiero 14 lutego, ponieważ tego dnia Włosi planują opublikować pełną specyfikację. Ypsilon bazuje na platformie CMP/eCMP, na której budowany jest np. Peugeot 208. Prawdopodobnie wariant elektryczny auta zostanie wyposażony w silnik generujący 156 KM. Zasięg realnie wyniesie około 350 kilometrów przy optymalnych warunkach. Inspiracje z przeszłości i nadzieje na przyszłość


Po opublikowaniu włoskojęzycznego filmu, prezentującego nowy, elektryczny pojazd, stało się jasne, że design auta nawiązuje do klasycznych modeli, takich jak Lancia Stratos oraz Beta HPE Shooting Brake. Te stylistyczne odniesienia, w połączeniu z nowoczesnymi technologiami, naturalnie budzą pytania o przyszłość marki w erze ekomobilności. Czy ta kompaktowa, stylizowana na Lancię wersja elektryczna naprawdę przywróci jej dawny blask? Choć trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, jedno jest pewne – nowa Lancia budzi ogromne emocje i optymizm wśród fanów marki.


Fot. https://www.facebook.com/Lancia 


Prezentacja nowego Ypsilona przez Lancię, zaskakująca swoją spontanicznością i ekskluzywnością, pokazuje, że marka nie boi się łamać konwencji. Współpraca z Cassiną oraz nawiązania do bogatej historii Lancii są dowodem na to, że firma nie zapomina o swoich korzeniach, a jednocześnie śmiało kroczy w przyszłość. Cóż pozostaje? Z niecierpliwością czekać na kolejne kroki Lancii na drodze do odnowienia jej wizerunku na globalnym rynku motoryzacyjnym.
Komentarze

Ostatnie komentarze

Jeśli jakaś wartość jest większa niż ... 27.02.2024
Powoływanie się na WHO niszczy wiarygodność ... 27.02.2024
Maksymalna moc AC to 22 KW a nie 11 KW. 27.02.2024

Lancia Ypsilon EV

Dane techniczne:

Oceń model
Przyspieszenie 0-100 km/h
Prędkość maksymalna
150 km/h
Zasięg oficjalny (WLTP)
395 km
Wszystkie dane Lancia Ypsilon EV

Ostatnie pytania

Modele producenta Lancia