3 miliardy złotych na elektryki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłasza nowe projekty

20 lutego podczas konferencji prasowej, głos w sprawie najnowszych projektów Ministerstwa Klimatu i Środowiska zabrała pani minister Paulina Henning-Kloska.
Fot. YouTube Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Data publikacji: 2024-02-25 Fot. YouTube Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Kamil

Data dodania: 2024-02-25

Górski Pałacyk Noclegi

Nowe projekty zaproponowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają wspomóc rozwój elektromobilności. W jaki sposób rząd spożytkuje te pieniądze?


Czego dotyczą nowe projekty Ministerstwa?


Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje przeznaczyć aż 3 miliony złotych na rozwój dwóch nowych programów dla przedsiębiorców i transportu ciężkiego.

Pierwszy z nich dotyczy dofinansowania do zakupu lub leasingu pojazdów w kategorii N2 i N3, czyli maszyn co najmniej czterokołowych o masie własnej powyżej 3,5 tony, przeznaczonych do przewozu ładunków.


Drugi projekt dotyczyć będzie wsparcia finansowego na rozbudowę infrastruktury towarzyszącej elektrycznemu transportowi ciężkiemu, czyli wszelakich stacji ładowania EV.


Na jakie dopłaty mogą liczyć przedsiębiorcy?    


Dla przedsiębiorców przeznaczono aż 1 miliard złotych na dofinansowanie do zakupu pojazdów z kategorii N2 i N3. Co ważne, w przypadku skorzystania z opcji leasingu przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie do dopłaty wstępnej.


Program dofinansowań dla przedsiębiorców chcących możliwie szybko przejść na zero emisyjny transport przewidziany jest na okres 5 lat aż do 2029 roku. Warto więc się pospieszyć.


Ministerstwo przeznaczy 2 mld zł na rozwój infrastruktury


Pozostałe 2 miliardy złotych zostanie przeznaczone na wspomnianą infrastrukturę towarzyszącą. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zachęca tymi dopłatami do budowy stacji ładowania EV dla samochodów ciężarowych przy centrach logistycznych, intermodalnych oraz wzdłuż Transeuropejskich Tras Transportowych (TEN-T).


Program ten podobnie jak poprzedni będzie wdrażany aż do 2029 roku. Minister Henning-Kloska deklaruje, że Ministerstwo złożyło już wniosek o dofinansowanie programu do Europejskiego Banku Inwestycyjnego.


Na konferencji poruszono również tematykę innych inwestycji Ministerstwa Klimatu i Środowiska opiewające na łączną kwotę 7 miliardów złotych. Mowa tutaj przede wszystkim o dofinansowaniu do wysokosprawnej kogeneracji w przemyśle, wsparcie dla małych elektrowni wiatrowych i magazynów energii, czy zwiększenie budżetu w programie „Energia dla wsi”.

Komentarze

0/10

Autor

Kamil

Redaktor portalu OtoEV. W nowoczesnej, elektrycznej motoryzacji poszukuję nieszablonowości myślenia konstruktorów i złamania konwencji „unifikacji modeli”. Szczególnie przyglądam się rozwojowi segmentu małych miejskich elektryków. Prywatnie miłośnik hot hatchy, muzyki oraz dobrej książki.