Czy Tesla rozbuduje swoją niemiecką fabrykę? Nie jest to do końca pewne

Tesla mówi od dłuższego czasu o rozbudowie swojej niemieckiej fabryki, jednak może to okazać się trudniejsze niż początkowo zakładał amerykański producent
Fot. “Obraz użyty na podstawie licencji od Shutterstock.com”
Data publikacji: 2024-02-22 Fot. “Obraz użyty na podstawie licencji od Shutterstock.com”
Mario

Mario

Data dodania: 2024-02-22

W niedawnej ankiecie mieszkańcy Grünheide głosowali przeciwko planom ekspansji Tesli Giga Berlin

Głos wspólnoty nie jest jednak wiążący.


Tesla planuje powiększyć teren Giga Berlin o 170 hektarów. Na początku tego roku firma planowała rozbudowę swojej Gigafactory w Niemczech. Ekspansja Tesli Giga Berlin ma rozpocząć się od modernizacji istniejącego obiektu i budowy instalacji do recyklingu wody.
Następnie Tesla chce zbudować drugi zakład produkcyjny, a potem zakład recyklingu akumulatorów. 

Firma planuje także wybudować na 170 hektarach plac towarowy, magazyny i przedszkole zakładowe. Rozbudowa spowoduje wycięcie przez Teslę 100 hektarów lasu.


Być może tutaj mieszkańcy widza problem, choć powszechnie wiadomo, że tesla wycinając lasy, nasadza dużo więcej drew nić wycina. Tak było w przypadku budowy zakładu, który obecnie już produkuje auta pod Berlinem
Mieszkańcy Grünheide wydają się sprzeciwiać planom ekspansji Tesli właśnie ze względu na jej wpływ na lokalne środowisko i ogólnie na społeczność. W ostatnim głosowaniu 3499 mieszkańców głosowało przeciw rozbudowie, a 1882 głosowało za nią.


Władze nieco zdziwione


Burmistrz Arne Christiani z Grünheide był rozczarowany wynikiem. Wspomniał, że przed głosowaniem nie poruszono niektórych ważnych projektów infrastrukturalnych związanych z planami ekspansji Tesli, jak np. nowa droga krajowa L386 prowadząca do nowej stacji towarowej w Fanschleuse. Christiani uważa, że wyniki głosowania mają związek z negatywnymi doniesieniami na temat Tesli w zeszłym roku. Nie będzie już przedstawiał przedstawicielom społeczności aktualnego planu rozwoju Tesli.


Plany produkcyjne Tesli są naprawdę ambitne


Rozbudowa Tesli Giga Berlin podwoiłaby zdolność produkcyjną zakładu do 1 miliona sztuk rocznie. Obecnym celem Giga Berlin jest osiągnięcie rocznej zdolności produkcyjnej na poziomie 500 000 sztuk.
Jak widać rozbudowa fabryki, nawet już tej działającej i dobrze sobie radzącej, nie jest sprawą łatwą. Problemy się mnożą a ludzie zawsze mają swoje zdanie na każdy temat. W takich wypadkach wystarczy iskra i jedne nieprzychylne słowo i cała społeczność lub jej większość odwróci się do tematu plecami, wyrażając swój sprzeciw. Widać, że w tym przypadku tak właśnie jest. 


Wcześniej nic nie zdradzało, że lokalna społeczność będzie mieć coś przeciwko rozbudowie fabryki, jednak jak widać, nieco nagle i bez właściwie żadnej uzasadnionej przyczyny tak się stało. 
Prawdopodobnie władze i tak zezwolą na rozbudowę zakładu, bo maja nieco inne spojrzenie na całą sprawę niż mieszkańcy Grünheide. Jedno wiadomo jednak już dziś: Łatwo nie będzieKomentarze

0/10

Autor

Mario

Mario

Wielbiciel nowych technologii. Szczególnie interesuje się Teslą czy SpaceX, oraz innymi firmami związanymi z Elonem Muskiem. Pisze i publikuje artykuły i posty głównie na łamach TeslaKlubPolska, a także dla serwisu otoev.pl Współpracuje bezpośrednio z Teslą, starając się przybliżyć i pokazać te właśnie auta elektryczne z jak najlepszej strony. Uświadamia i szkoli w zakresie elektromobilności.

NOWOŚĆ! Realne raporty użytkowników Tesla

Opinie użytkowników Tesla Model 3 Standard Range Plus Oceń ten model

Ocena ogólna

Opinie:

Data dodania: 12.12.2023
Model 3 Standard Range w ostatniej odsłonie z baterią 60 kWh LFP, to moim zdaniem bardzo udane auto. Oczywiście jest twarde i nie każdemu to odpowiada, ale jeździ się nim trochę jak autem sportowym. Zasięg w zimie będzie zdecydowanie krótszy niż latem, ale tak jest w każdym aucie i to nie tylko EV. Obecnie w zimie na przestrzeni 2000 km zużycie oscyluje w granicach 20 kWh na 100 km. Dużo idzie na grzanie kabiny i baterii. Moim zdaniem jeśli bateria ta miałaby 60 kWh netto a nie brutto, zdecydowanie poprawiłoby to osiągi auta. Poza tym za cenę 205 tysięcy brutto nie ma nic lepszego na naszym rynku.
zobacz całą opinię
Data dodania: 18.11.2023
To jeden z najlepszych elektryków na rynku

Ostatnie komentarze

Tesla Model 3 Standard Range Plus

Dane techniczne:

Oceń model
Przyspieszenie 0-100 km/h
5.6s
Prędkość maksymalna
225 km/h
Zasięg oficjalny (WLTP)
417 km

Ostatnie pytania Zadaj pytanie

Materiały Użytkowników

Wypadek trzech Tesli

Trzy rozwalone Tesle
Andrzej

W Klubie OtoEV.pl od 1 roku

Tesla wypadki na autopilocie

Fajny materiał z kompilacją wypadków lub ledwo unikniętych wypadków z udziałem Tesli
Andrzej

W Klubie OtoEV.pl od 1 roku

Modele producenta Tesla