Globalny wiceprezes i dyrektor generalny Tesli na region Wielkich Chin, Tom Zhu, został wyznaczony do nadzorowania zakładów montażowych Tesli w USA oraz operacji sprzedaży w Ameryce Północnej i Europie. Pozycja Zhu jako wiceprezydenta na Wielkie Chiny pozostaje taka sama, a on przejmie dodatkowe obowiązki. W rzeczywistości Zhu jest teraz drugą najważniejszą osobą po Elonie Musku, a jego bezpośrednią odpowiedzialnością jest branża motoryzacyjna i rozwój Tesli już nie tylko na rynku chińskim.

Zhu jest bardzo oddany swojej pracy i to jemu przypisuje się sukces Giga Shanghai. Według niektórych opowieści stał się jednym z pierwszych pracowników, którzy spali w fabryce podczas blokady COVID-19, aby utrzymać działalność Giga Shanghai.

Czy chiński model zarządzania usprawni pozostałe rynki, w tym Europę?

Wiadomo nie od dziś, że chińska fabryka Tesli to przykład do naśladowania. Niesamowita wydajność, (fabryka może wyprodukować ponad 1 mln aut w skali roku), dyscyplina i dobre wykonanie samochodów Tesli to znaczniki Giga Szanghaj. Teraz Tesla a zapewne również sam Elon Musk postanowili przenieść chińskie wzorce zarządzania na swoje pozostałe rynki jak Amerykę czy Europę. Jeśli Zhu wprowadzi swoje rządy na pozostałe rynki i sprawi, że reszta zakładów będzie funkcjonować tak jak ten chiński, może okazać się to częściowym panaceum na kryzys który obecnie męczy rynki światowe.

Oczywiście pozostaje druga strona medalu, czyli sprzedaż. Czy Zhu będzie w stanie znaleźć lekarstwo na zmniejszającą się liczbę zamówień na auta Tesli? Tego nie wie nikt, jednak widać, że Tesla zaczyna reagować na to zjawisko w mniejszym lub większym stopniu. Zdaje się, że złote czasy dla większości producentów aut minęły bezpowrotnie, a teraz będziemy mieć co najmniej kilka chudych lat. Oby minęły szybko i pozostały tylko mglistym wspomnieniem.

Ogólny dobrobyt to klucz do szczęśliwego życia. Ludzie zasobni w środki finansowe są zadowoleni i wydają swoje pieniądze na dobra różnego rodzaju w tym na auta, a to zdecydowanie nakręca koniunkturę. Dziś jest nieciekawie i w takich właśnie czasach przyjdzie rządzić Teslą Tomowi Zhu. Jak sobie poradzi? Jestem bardzo ciekawy....

Źródło: Tesmanian.com