Elon Musk nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Czy twórca Tesli odbierze nagrodę?

Media obiegły doniesienia o nieoczekiwanym nominowanym do Pokojowej Nagrody Nobla. Okazał się nim dyrektor generalny Tesli i Space X, Elon Musk. Kto wysnuł tak śmiałą nominację?
Fot. Frederic Legrand - COMEO  Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-02-22 Fot. Frederic Legrand - COMEO Shutterstock.com

Kamil

Data dodania: 2024-02-22

Dlaczego człowiek, który przyczynił się do promowania elektromobilności, zwiększenia świadomości ludzi na temat zero emisyjnych pojazdów użytkowych oraz dbania o środowisko nie nominowano do Zielonego Nobla (z zakresu ekologii), albo Nagrody Nobla z dziedziny fizyki? Kontrowersji nie brakuje.


Kto nominował Elona Muska do Nagrody Nobla?


Wedle regulaminu Fundacji Nobla, do Pokojowej Nagrody Nobla nominować mogą członkowie parlamentów i rządów, członkowie sądów międzynarodowych, czy rektorzy uniwersytetów.


Osobą odpowiedzialną za nominację Elona Muska do Pokojowej Nagrody Nobla okazał się Marius Nielsen, poseł norweskiej Partii Postępu, członek Komisji ds. Energii i Środowiska.


Dlaczego jednak Elonowi Muskowi nie przypisuje się Zielonego Nobla, czyli nagrody w dziedzinie ekologii, a wspomnianą Pokojową Nagrodę Nobla? Powód zaskoczy niejednego.

Obraz użyty na podstawie licencji od Shutterstock.comMarius Nielsen wyjaśnia powód nominacji


W swojej decyzji Marius Nielsen zaznaczał, że Elon Musk przyczynił się do promowania wolności słowa oraz zwiększył rolę Starlink w pomaganiu Ukrainie w wojnie z Rosją.

Dodał także w raporcie New York Post, że pośród mnogości firm technologicznych, to właśnie projekty Muska przyczyniają się do poprawy wiedzy o Ziemi, kosmosie i zero emisyjnej komunikacji wśród społeczeństwa, co czyni naszą planetę bardziej bezpiecznym miejscem.The Daily Mail podsumowuje nominację Muska


W raporcie The Daily Mail stwierdzono, że Nielsen początkowo informował o nominacji Muska, twierdząc, że ten swój wkład w wolność słowa przejawiał za pośrednictwem platformy X (wcześniej Twitter). Motywował te słowa rzekomym umożliwieniem przez Muska wszystkim częściom świat wspólną darmową komunikację, uczenie się i poznawanie, co było cennym wkładem w dobrobyt i pokój.


Trudno oprzeć się wrażeniu, że Marius Nielsen szukał niejako sposobu na to, by poprzeć swoją nominację Elona Muska do prestiżowej, Pokojowej Nagrody Nobla. Eksperci już teraz nie kryją, że będzie to jedna z bardziej kontrowersyjnych nominacji tego roku, co z resztą wpisane jest w historię nominowanych przez norweską Partię Postępu.


W 2020 roku prawodawca Christiana Tybringa–Gjedde, nominował do Pokojowej Nagrody Nobla byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, powołując się na jego rolę w pośredniczeniu w Porozumieniach Abrahamowych.


O tym kto zostanie Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla dowiemy się w październiku. 


Fot. Zigres / Shutterstock.com


Komentarze

0/10

Autor

Kamil

Redaktor portalu OtoEV. W nowoczesnej, elektrycznej motoryzacji poszukuję nieszablonowości myślenia konstruktorów i złamania konwencji „unifikacji modeli”. Szczególnie przyglądam się rozwojowi segmentu małych miejskich elektryków. Prywatnie miłośnik hot hatchy, muzyki oraz dobrej książki.

NOWOŚĆ! Realne raporty użytkowników Tesla

Opinie użytkowników Tesla Model X Plaid Oceń ten model

10/10

Ocena ogólna

Opinie:

Data dodania: 02.07.2023
Przejechałem Modelem X Long Range już 100 000 km i polecam przede wszystkim za przestrzeń, pojemność bagażników. Falcony są naprawdę praktyczne, nie ma się czego obawiać jeśli chodzi o parkowanie. Wersja Plaid to już naprawdę petarda.
zobacz całą opinię

Ostatnie komentarze

Tesla Model X Plaid

Dane techniczne:

Oceń model
Przyspieszenie 0-100 km/h
2.6s
Prędkość maksymalna
262 km/h
Zasięg oficjalny (WLTP)
517 km
Wszystkie dane Tesla Model X Plaid

Ostatnie pytania Zadaj pytanie

Modele producenta Tesla