Full Self Driving dla każdego? No, prawie...

Fot. 24K-Production shutterstock
Data publikacji: 2022-11-24 Fot. 24K-Production shutterstock
Mario

Mario

Data dodania: 2022-11-24

Jazda autonomiczna, tak określa się system Tesli nazwany przez firmę FSD, co oznacza Full Self Driving, czyli w pełni samodzielną jazdę auta Tesli.


Firma pracuje nad tym właśnie systemem już długie lata. Można go zakupić ale niestety nie jest on na tyle dopracowany i funkcjonalny, aby mógł być używany bez obaw przez kierowców. Poza tym jest on dopuszczony tylko w kilku stanach w USA i to na zasadzie warunkowej, tak aby mógł być testowany.

Tesla postanowiła udostępnić wersję Beta FSD, wszystkim chętnym kierowcom. Do tej pory były to wybrane osoby, z oceną bezpieczeństwa jazdy na wysokim poziomie. Takich kierowców było około 100 tysięcy. Obecnie Tesla postanowiła dać dostęp do najnowszej wersji softu systemu FSD, dla wszystkich chętnych osób, niestety tylko na terenie USA. Tak więc Europejczycy ciągle są na drugim planie. Istnieje jeszcze jeden warunek dostępu do systemu.


Tesla Full Self-Driving (FSD) Beta jest teraz dostępna dla wszystkich właścicieli, którzy zamówili pakiet Full Self-Driving w Ameryce Północnej. Nie ogranicza się już do kierowców z wysokim wynikiem w zakresie bezpieczeństwa.

FSD Beta umożliwia pojazdom Tesli autonomiczną jazdę do miejsca docelowego wprowadzonego w systemie nawigacji samochodu, ale kierowca musi przez cały czas zachować czujność i gotowość do przejęcia kontroli nad autem, w razie niebezpieczeństwa.


Ponieważ odpowiedzialność spoczywa na kierowcy, a nie na systemie Tesli, nadal jest on uważany za system wspomagający kierowcę, poziomu drugiego, pomimo swojej nazwy. Jest to swego rodzaju program typu „dwa kroki do przodu, jeden krok do tyłu”, ponieważ niektóre aktualizacje spowodowały regres w zakresie możliwości prowadzenia pojazdu i funkcje systemu uległy zdecydowanemu pogorszeniu. Tak więc, jak widać Tesla ciągle się uczy, używając swoich klientów trochę jak królików doświadczalnych, testujących mocne i słabe strony systemu.

Zapewne poczekamy jeszcze trochę na pełną i w pełni funkcjonalną wersję systemu jazdy autonomicznej, choć zdaje się że amerykański producent jest z każdym miesiącem coraz bliżej celu. Musimy również poczekać na odpowiednie przepisy, które usankcjonują działanie FSD na naszych drogach, zarówno na terenie USA jak i w innych krajach w tym oczywiście europejskich...


Źródło: Electrek.co

Komentarze

0/10

Autor

Mario

Mario

Wielbiciel nowych technologii. Szczególnie interesuje się Teslą czy SpaceX, oraz innymi firmami związanymi z Elonem Muskiem. Pisze i publikuje artykuły i posty głównie na łamach TeslaKlubPolska, a także dla serwisu otoev.pl Współpracuje bezpośrednio z Teslą, starając się przybliżyć i pokazać te właśnie auta elektryczne z jak najlepszej strony. Uświadamia i szkoli w zakresie elektromobilności.

NOWOŚĆ! Realne raporty użytkowników Tesla Dodaj swój zasięg

Opinie użytkowników Tesla Model X Long Range Oceń ten model

10/10

Ocena ogólna

Opinie:

Kamil

Data dodania: 28.06.2023
Model X jak dla mnie to najlepszy wybór na samochód rodzinny. W zależności od wersji od 5 do 7 miejsc, megapojepny bagażnik tylny + dodatkowo bagażnik przedni. Nie ma co się obawiać drzwi Falcon - one w codziennym użytkowaniu są bardzo praktyczne - ułatwiają wsiadanie i wysiadanie, montaż fotelika, czy zapinanie dzieci w fotelikach jest dużo prostsze niż w standardowych drzwiach. Jedyny minus to delikatne zawieszenie, nie jest to samochód do ekstremalnych tras poza asfaltem, czy też jazdy na torze wyścigowym
zobacz całą opinię

Ostatnie komentarze

Tesla Model X Long Range

Dane techniczne:

Oceń model
Przyspieszenie 0-100 km/h
4.9 sec
Prędkość maksymalna
250 km/h
Zasięg oficjalny (WLTP)
507
Wszystkie dane Tesla Model X Long Range

Ostatnie pytania Zadaj pytanie

Materiały Użytkowników

W Klubie OtoEV.pl od 1 roku i 2 miesięcy

Frunk w Tesli, przedni bagażnik w Tesli ma wiele zalet

Pojemny ten frunk, 25 polan drewna! Nie wiem ile to litrów ale sporo
Kamil

W Klubie OtoEV.pl od 1 roku i 2 miesięcy

Modele producenta Tesla