Giga Berlin znów działa, jednak szkody są ogromne, mówi się o miliardzie dolarów

Po podpaleniu instalacje energetycznej nieopodal fabryki Tesli w Niemczech fabryka musiała przerwać produkcję na ponad tydzień. To bardzo kosztowne, ciekawe kto za to zapłaci?
Fot. Maurizio Fabbroni  Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-03-14 Fot. Maurizio Fabbroni Shutterstock.com

MM

Data dodania: 2024-03-14

Właśnie wczoraj ogłoszono, że Tesla wznawia produkcję w Gigafactory Berlin po ataku, polegającym na podpaleniu instalacji elektrycznej, doprowadzającej zasilanie do fabryki.


Podpalenie było groźne, fabryka musiała się zatrzymać:


Tesla ogłosiła, że wczoraj wznowiła produkcję w Gigafactory Berlin po tym, jak na początku miesiąca niedaleko fabryki doszło do podpalenia instalacji energetycznej, które spowodowało wyłączenie prądu zarówno w fabryce Tesli, jak i w niektórych dzielnicach Berlina.
W wyniku tego ataku Tesla musiała zamknąć Gigafactory Berlin.
Uważano, że za atakiem stoi grupa ekologów, których celem była Tesla, co zostało już potwierdzone. Przyznali się oni w liście do zniszczenia instalacji. Informację tą potwierdziła również niemiecka policja.
Nie było wówczas jasne, ile czasu zajmie Tesli wznowienie produkcji, ponieważ uszkodzenia linii przesyłowej były znaczne.


Przerwa trwała nieco ponad tydzień:


Wczoraj Tesla ogłosiła, że udało jej się ponownie uruchomić produkcję Modelu Y w fabryce:
Dyrektor generalny Elon Musk również odwiedził fabrykę, aby podziękować pracownikom za pomoc w szybkim przywróceniu produkcji po przestoju.
Tesla zmaga się z wysiłkami tak zwanych ekologów, aby zamknąć projekt rozbudowy Gigafactory Berlin. Twierdzą, że mają obawy związane z wycięciem przez Teslę lasu wokół fabryki w związku z rozbudową. Drugi problem to zużycie wody przez firmę – pomimo zapewnień firmy, że rozwiązała ten problem, i zużywa zaledwie 1/3 wody, którą ma zakontraktowaną w umowie z władzami, pseudo-ekolodzy zdają się nie do końca wierzyć w raporty na temat zużycia wody, pokazane zarówno przez firmę jak i przez miejscowe władze. 


Koszty przestoju są ogromne:


No ale cóż, jak to się mówi: Oni po prostu wiedzą swoje. Podpalili więc instalacje, aby wstrzymać produkcję aut w fabryce, co im się udało.

Nie jest jasne, jak bardzo przestój wpłynął na produkcję producenta samochodów w tym kwartale. Tesla produkuje w fabryce 6000 samochodów tygodniowo i została ona zamknięta na nieco ponad tydzień, ale powrót do tego poziomu produkcji również zajmie trochę czasu.
Po uwzględnieniu brakujących mocy produkcyjnych oczekuje się, że skutki ataku zostaną wycenione na 

ponad 1 miliard dolarów.  Spora sumka. Ciekawe czy ekolodzy ją pokryją?
To było pytanie retoryczne.

Komentarze

0/10

Autor

MM

Wielbiciel nowych technologii. Szczególnie interesuje się Teslą czy SpaceX, oraz innymi firmami związanymi z Elonem Muskiem. Pisze i publikuje artykuły i posty głównie na łamach TeslaKlubPolska, a także dla serwisu otoev.pl Współpracuje bezpośrednio z Teslą, starając się przybliżyć i pokazać te właśnie auta elektryczne z jak najlepszej strony. Uświadamia i szkoli w zakresie elektromobilności.

NOWOŚĆ! Realne raporty użytkowników Tesla Dodaj swój zasięg

Ostatnie komentarze

Odpowiednie ciśnienie w oponach ma kluczowe ... 13.04.2025
Audi RS e-tron GT to flagowy model elektryczny ... 10.03.2025
Jest też ładowarka lidl Nadarzyn 60kw 21.02.2025

Tesla Model Y Long Range RWD

Dane techniczne:

Oceń model
Przyspieszenie 0-100 km/h
5.9 sec
Prędkość maksymalna
217 km/h
Zasięg oficjalny (WLTP)
612 km

Ostatnie pytania Zadaj pytanie

Modele producenta Tesla