Honda i Nissan chcą połączyć siły – mają wspólny, elektromobilny cel

W motoryzacji rozpoczęto nowy rozdział. Dwaj giganci, Honda i Nissan, wstępnie zdecydowali się połączyć siły. Ich współpraca, której zarys niedawno potwierdzono po wielu spekulacjach, zwiastuje nową erę w produkcji pojazdów elektrycznych.
Fot. B. Brown / Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-03-16 Fot. B. Brown / Shutterstock.com

Miłosz

Data dodania: 2024-03-16

Górski Pałacyk Noclegi

Podpisanie protokołu ustaleń dotyczącego studium wykonalności otwiera drogę do potencjalnego opracowania nie tylko wspólnych modeli pojazdów elektrycznych, ale i zaawansowanego oprogramowania.


Współpraca popłaca


Szczegóły współpracy wskazują na ambitny cel: opracowanie „platform oprogramowania motoryzacyjnego, podstawowych komponentów związanych z pojazdami elektrycznymi i produktów uzupełniających”. To podejście ma doprowadzić do zaadaptowania innowacji w zakresie samej jazdy i postępu w technologiach bezpieczeństwa oraz pojazdów autonomicznych. Na horyzoncie majaczy hasło: „zero ofiar śmiertelnych wypadków drogowych”, idące w parze z dążeniem do neutralności emisyjnej.


To partnerstwo wykracza poza zwykłą współpracę. Firmy planują zintegrować się w obszarach, w których będą w stanie wzajemnie się uzupełniać. Kooperacja może doprowadzić m.in. do opracowania nowej platformy dla pojazdów elektrycznych. Tajemnica sojuszu kryje się w potencjale obniżenia kosztów badań i rozwoju oraz przyspieszenia wprowadzenia niestandardowych rozwiązań na rynek. Obaj producenci podobno rozważają wspólne finansowanie zakupu napędów i akumulatorów.


Nowe horyzonty


Decyzja o potencjalnej szerokiej współpracy Hondy i Nissana nadeszła w kluczowym momencie. Wtedy, gdy rynek z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej nasycony, a konkurencja, szczególnie ze strony chińskich producentów, dynamicznie rośnie. I mimo że ta współpraca jest na wczesnym etapie, a jej finalnych efektów w postaci dopracowanych produktów – z naciskiem na samochód elektryczny – możemy nie zobaczyć na rynku nawet przez kilka lat, to zadeklarowanie współdziałania przez Nissana i Hondę i tak ma fundamentalne znaczenie dla długoterminowego sukcesu obu marek.


Synergia obiecujących technologii i ekspertyz obu firm może przyspieszyć realizację celu, jakim jest osiągnięcie neutralności emisyjnej, i zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. To dowód na to, że przyszłość motoryzacji jest kształtowana nie tylko przez konkurencję, ale również przez współpracę, w której stawka to lepsze jutro.

Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.

NOWOŚĆ! Realne raporty użytkowników Honda Dodaj swój zasięg

Opinie użytkowników Honda e Oceń ten model

10/10

Ocena ogólna

Opinie:

Marcin

Data dodania: 09.07.2023
Na żywo wygląda kosmicznie!

Honda e

Dane techniczne:

Oceń model
Przyspieszenie 0-100 km/h
9.0s
Prędkość maksymalna
145 km/h
Zasięg oficjalny (WLTP)
218 km
Wszystkie dane Honda e

Ostatnie pytania