Honda u progu inwestycji życia. 65 miliardów dolarów ma wspomóc elektryfikację marki. 7 nowych modeli? To czysty obłęd

Honda postanowiła powalczyć o swoją pozycję na rynku elektryków. Koniec biernego przyglądania się ruchom wywali. Japoński producent idzie na całość, zapowiadając 7 nowych modeli EV.
Fot. FeelGoodLuck / Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-05-19 Fot. FeelGoodLuck / Shutterstock.com

Kamil

Data dodania: 2024-05-19

Górski Pałacyk Noclegi

To czysty obłęd. Honda, która na rynku elektryków niemalże nie ma prawa głosu, swoją odważną koncepcją chce walczyć o najwyższe lokaty. Czyżby pole position jest zagrożone?


Honda u progu inwestycji życia


Honda postanowiła zawalczyć o realizację oddalającej się polityki elektryfikacji marki do 2030 roku. Gdy wydawało się, że wszystko już stracone, ta postanowiła podwoić swoje wydatki na rozwój elektrycznej floty. Inwestycja kolejnych miliardów dolarów (łącznie 65) brzmi jak sen, a plany obejmujące cięcie kosztów i wprowadzenie na rynek 7 nowych modeli marki wydają się totalną abstrakcją.


Mimo to dyrektor generalny Toshihiro Mibe przedstawił w czwartek nową strategię producenta samochodów, twierdząc, że Honda: „nie zmieniła swojego przekonania, że pojazdy elektryczne są najskuteczniejszym rozwiązaniem”.


Honda o planach rozwoju marki


Zarząd Hondy dalej wierzy, że jest w stanie konkurować w segmencie elektryków z największymi gigantami. Mało tego, firma chce wykorzystać „okres popularyzacji pojazdów elektrycznych”, by na fali zwiększonego popytu wprowadzić na rynek kolejne modele EV.


Plany Hondy są co najmniej ambitne. Producent zamierza udoskonalić technologię i infrastrukturę związaną z pojazdami elektrycznymi, a nawet zainteresować się tematyką akumulatorów (chociaż nie zdradza planów ich produkcji). Strategia Hondy ma pozwolić na uzyskanie 5% zwrotu ze sprzedaży swojej działalności związanej z pojazdami elektrycznymi w 2030 r., mając na celu zapewnienie jej samowystarczalności.


Szansą na realizację wygórowanych planów Hondy jest nowa seria 0, którą zaprezentowano w styczniu na targach CES (koncepcja Saloon i Space-Hub). Flagowym modelem marki ma stać się limuzyna, za którą podążyć ma cała gama hatchbacków, a może nawet SUV-ów.


Im bardziej odległa data, tym robi się ciekawiej. Ponoć Honda do 2027 roku zamierza wprowadzić w Chinach dziesięć nowych pojazdów elektrycznych, co będzie stanowić 100% sprzedaży samochodów w regionie do 2035 roku. Wiele mówi się również o tym, że nowe pojazdy elektryczne „Ye Series” mają konkurować z chińskimi koncernami, jak chociażby z BYD.

Fot. The Bold Bureau / Shutterstock.com


Honda o budowaniu pewnej przyszłości marki


Wielomiliardowa inwestycja Hondy obejmować będzie rozwój przedsiębiorstwa na wielu płaszczyznach. Honda planuje wzmocnić partnerstwo w zakresie dostaw akumulatorów litowo-jonowych, przy jednoczesnym obniżaniu kosztów. Wiele mówię się o tym, że Honda zamierza rozpocząć produkcję akumulatorów o pojemności do 40 GWh rocznie na terenie USA. Lekkie i kompaktowe akumulatory zostaną zastosowane w pojazdach elektrycznych serii 0.


Druga połowa dekady prezentować ma się jeszcze ciekawiej. Honda zamierza rozpocząć produkcję akumulatorów do samochodów elektrycznych GS Yuasa. Celem kulminacyjnym ma być osiągnięcie 40% światowej sprzedaży samochodów elektrycznych i FCEV w 2030 r. i 100% do 2040 r. Czy to w ogóle realne? W ciągu kolejnych miesięcy zobaczymy, jak japoński producent wywiązuje się ze swoich obietnic.

Komentarze

0/10

Autor

Kamil

Redaktor portalu OtoEV. W nowoczesnej, elektrycznej motoryzacji poszukuję nieszablonowości myślenia konstruktorów i złamania konwencji „unifikacji modeli”. Szczególnie przyglądam się rozwojowi segmentu małych miejskich elektryków. Prywatnie miłośnik hot hatchy, muzyki oraz dobrej książki.

NOWOŚĆ! Realne raporty użytkowników Honda Dodaj swój zasięg

Opinie użytkowników Honda e Oceń ten model

10/10

Ocena ogólna

Opinie:

Marcin

Data dodania: 09.07.2023
Na żywo wygląda kosmicznie!

Honda e

Dane techniczne:

Oceń model
Przyspieszenie 0-100 km/h
9.0s
Prędkość maksymalna
145 km/h
Zasięg oficjalny (WLTP)
218 km
Wszystkie dane Honda e

Ostatnie pytania