Hyundai buduje fabrykę w USA. Jego auta będą tańsze o 7500$

Nowa fabryka i to w USA? Wydaje się że to ryzykowna inwestycja, jednak Hyundai tak nie uważa. Buduje fabrykę mogącą wyprodukować nawet pół miliona aut rocznie i to właśnie w USA.
Fot. Jonathan Weiss  Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-02-12 Fot. Jonathan Weiss Shutterstock.com
Mario

Mario

Data dodania: 2024-02-12

Hyundai radzi sobie zadziwiająco dobrze, jeśli chodzi o elektromobilność. Posiada w swojej ofercie już kilka aut na prąd i absolutnie nie narzeka na tempo ich sprzedaży, jak to czynią niektóre konkurencyjne firmy.
Aby być jeszcze lepszym i bardziej konkurencyjnym, na bardzo ważnym dla koreańskiego producenta rynku amerykańskim, firma postanowiła wybudować swoją fabrykę właśnie w USA.


Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy?


Przyczyną są pieniądze, jak zwykle. Konkretnie chodzi o to, aby auta Hyundaia załapały się na amerykańskie dopłaty do EV, które mogą wynieść nawet 7500 dolarów do każdej sprzedanej sztuki auta.

Pierwsza fabryka Hyundaia zajmująca się produkcją pojazdów elektrycznych i akumulatorów w USA zostanie otwarta już w październiku tego roku. Według dyrektora generalnego Hyundai Motor America, Jose Munoza, marka „idzie naprzód”, aby uzyskać kwalifikację do ulgi podatkowej w wysokości 7500 dolarów na pojazdy elektryczne. To kwota nie do pogardzenia, powodująca to, że cena auta spada i to bardzo dużo, przez co staje się ono bardziej atrakcyjnym zakupem pod względem finansowym.


Hyundai rozpoczął budowę swojej ogromnej megafabryki pojazdów elektrycznych o wartości 7,6 miliarda dolarów w stanie Georgia w październiku 2022 roku. Rok później firma ogłosiła, że ukończono 99,9% prac fundamentowych.
Według Oscara Kwona, dyrektora generalnego Hyundai Motor Group Metaplant America (HMGMA), fabryka rośnie w oczach właściwie z dnia na dzień.
Chociaż Hyundai początkowo planował rozpocząć budowę na początku 2023 r., firma kontynuowała prace po uchwaleniu ustawy o ograniczaniu inflacji . Ponieważ w grę wchodzi ulga podatkowa w wysokości 7500 dolarów, Hyundai tak szybko, jak to możliwe, przesunął harmonogram do przodu, i znacząco przyśpieszył prace nad nową fabryką.


Hyundai wiceliderem rynku:


Właśnie Hyundai Motor (w tym Kia i Genesis) wyprzedził Forda i GM i stał się drugim co do wielkości sprzedawcą pojazdów elektrycznych w USA, zaraz za Teslą. W dużej mierze sukces marki wynika z luki umożliwiającej pojazdom elektrycznym kwalifikowanie się do ulgi podatkowej w wysokości 7500 dolarów w ramach leasingu.
Hyundai i Kia odpowiadały za około 8% sprzedanych pasażerskich pojazdów elektrycznych (117 000 sztuk) w USA w ubiegłym roku .
Producent samochodów zyskuje popularność dzięki pojazdom elektrycznym, takim jak IONIQ 5, IONIQ 6 i nowy trzyrzędowy EV9, mamy też małego ale wcale nie gorszego Hyundaia Konę.


Kiedy ruszy produkcja?


Oczekuje się, że pierwsza fabryka Hyundaia w USA zostanie otwarta już w październiku 2024 r., trzy miesiące przed planowanym terminem. Tymczasem amerykańska produkcja baterii w LG Energy ma się rozpocząć w styczniu. Hyundai powiedział, że aby wypełnić tę lukę, będzie pozyskiwał akumulatory z innych amerykańskich fabryk.
Po uruchomieniu fabryki marka będzie w stanie wyprodukować 300 000 pojazdów elektrycznych rocznie. Hyundai twierdzi, że w razie potrzeby można ją zwiększyć nawet do 500 000.
W zakładzie będzie montowanych sześć modeli elektrycznych marek Hyundai, Kia i Genesis, w tym pierwszy trzyrzędowy elektryczny SUV Hyundaia – IONIQ 7. Oczekuje się, że Hyundai IONIQ 7 zadebiutuje w tym roku, a produkcja rozpocznie się w 2025 roku.


Firma ma też zapewnić kompatybilność z coraz bardziej popularnym złączem NACS, oraz pamiętać o starszych modelach aut, które dostaną specjalne adaptery aby móc się ładować na Superchargerach Tesli.
Oprócz tego, że nowo produkowane w USA Hyundaie będą objęte zniżką (ulgą, dopłatą) w wysokości 7500 dolarów, to koreańska marka chce od siebie dodać kolejną zniżkę. Podobno IONIQ 6 ma kosztować kilka tysięcy dolarów mniej niż Tesla Model 3. Co prawda ciężko mi to sobie wyobrazić, ale na amerykańskim rynku wszystko wydaje się możliwe.


Komentarze

Ostatnie komentarze

Jeśli jakaś wartość jest większa niż ... 27.02.2024
Powoływanie się na WHO niszczy wiarygodność ... 27.02.2024
Maksymalna moc AC to 22 KW a nie 11 KW. 27.02.2024

Hyundai IONIQ Electric

Dane techniczne:

Oceń model
Przyspieszenie 0-100 km/h
9.9s
Prędkość maksymalna
165 km/h
Zasięg oficjalny (WLTP)
Wszystkie dane Hyundai IONIQ Electric

Ostatnie pytania

Modele producenta Hyundai