Projekt budowy chińskiej megafabryki Tesli został zatwierdzony. Placówka ma zająć blisko 205 tys. metrów kwadratowych

Tesla nieprzerwanie od lat umacnia swoją pozycję w segmencie samochodów elektrycznych. Ich najnowsza inwestycja w Chinach z pewnością przyczyni się do znacznego rozwoju marki.
Fot. Muhammad Alimaki / Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-05-14 Fot. Muhammad Alimaki / Shutterstock.com

Kamil

Data dodania: 2024-05-14

Według najnowszych doniesień plan budowy megafabryki Tesli został zatwierdzony przez Biuro Komitetu Zarządzającego w Lingang New Area, China Pilot Free Trade Zone.


Tesla u progu ogromnej inwestycji w Chinach


W kwietniu 2023 roku Tesla ogłosiła projekt budowy megafabryki w Chinach. Celem ogromnej inwestycji są ambitne plany produkcji 10 tys. Megapacków rocznie. Po niespełna roku od ogłoszenia wizji Tesli, w sprawie doszło do przełomu. Czym jest wspomniany Megapack? Jak czytamy na stornie producenta:


Moduł Megapack to ogromny akumulator, który umożliwia magazynowanie energii i pomaga w stabilizowaniu sieci oraz zapobieganiu przerwom w zasilaniu – podaje Tesla.


Chińskie media poinformowały, że plan budowy megafabryki Tesli został oficjalnie zatwierdzony przez Biuro Komitetu Zarządzającego w Lingang New Area, China Pilot Free Trade Zone. Oznacza to, że Tesla może przystąpić do dalszego rozwoju swojej inwestycji. Specjalnie zaprojektowana na potrzeby producenta samochodów placówka będzie zlokalizowana w Nanhui New Town, Pudong New Area i zajmie powierzchnię 204 359,92 metrów kwadratowych.


Kiedy Tesla rozpocznie produkcję w nowym kompleksie?


Lu Yu, Dyrektor Departamentu Zaawansowanych Technologii Komitetu Administracyjnego Lingang New Area, stwierdził, że oczekuje się, że megafabryka Tesli w Chinach zakończy produkcję próbną jeszcze w 2024 roku.


Wedle szacunkowych danych fabryka Megapack będzie miała zdolność produkcyjną na poziomie 40 GWh, a wyprodukowane produkty będą sprzedawane na rynkach światowych. Na pierwsze dostawy będzie trzeba jednak poczekać do I kwartału 2025 roku.

Fot. Vitaliy Karimov / Shutterstock.com


Dlaczego Tesla zdecydowała się na inwestycję w Chinach?


Nie ulega wątpliwości, że astronomicznie droga inwestycja w Chinach musi opłacać się amerykańskiemu przedsiębiorstwu. Głos w tej sprawie zabrał sam Elon Musk:


Megapack osiągnął rekordową sprzedaż w I kwartale, co doprowadziło do rekordowej rentowności biznesu energetycznego i wygląda na to, że ta będzie nadal rosła w nadchodzących kwartałach i latach – twierdził.


Eksperci zaznaczają, że megafabryka Tesli w Chinach jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na Megapacki w krajach takich jak Australia, gdzie popyt na takiego typu moduły jest bardzo wysoki. Sprzyja temu również partnerstwo Tesli między innymi z firmą Neoen, która w zeszłym miesiącu ogłosiła plany rozbudowy akumulatora Collie do systemu o mocy 560 MW/2240 kWh z Tesla Megapacks. Bateria Collie potroiła swój rozmiar, co czyni ją największą w Australii.

Komentarze

0/10

Autor

Kamil

Redaktor portalu OtoEV. W nowoczesnej, elektrycznej motoryzacji poszukuję nieszablonowości myślenia konstruktorów i złamania konwencji „unifikacji modeli”. Szczególnie przyglądam się rozwojowi segmentu małych miejskich elektryków. Prywatnie miłośnik hot hatchy, muzyki oraz dobrej książki.

NOWOŚĆ! Realne raporty użytkowników Tesla Dodaj swój zasięg

Opinie użytkowników Tesla Model S Long Range Plus Oceń ten model

10/10

Ocena ogólna

Opinie:

Mario

Data dodania: 27.06.2023
Na urlop po Europie - w sam raz! :)

Ostatnie komentarze

Tesla Model S Long Range Plus

Dane techniczne:

Oceń model
Przyspieszenie 0-100 km/h
3.8s
Prędkość maksymalna
250 km/h
Zasięg oficjalny (WLTP)
639 km

Ostatnie pytania Zadaj pytanie

Modele producenta Tesla