Stellantis upowszechni port ładowania Tesli NACS

Stellantis, w którym zrzeszonych jest szereg marek samochodowych, np.: Jeep, Chrysler, Dodge, Fiat, Opel, Peugeot czy Alfa Romeo, ogłosił plany wprowadzenia portu ładowania Tesli NACS (SAE J3400) we wszystkich pojazdach elektrycznych koncernu od 2025 / 2026 roku. Na razie dotyczy to tylko USA.
Stellantis upowszechni port ładowania Tesli NACS - zdjęcie główne
Data publikacji: 2024-02-15

Miłosz

Data dodania: 2024-02-15

Ten ruch to zobowiązanie firmy do promowania otwartych standardów ładowania i umożliwienie klientom bezproblemowego, uniwersalnego „tankowania” samochodów elektrycznych. 


Kamień milowy


Stellantis dąży do otwartej interoperacyjności i swobody mobilności. Ricardo Stamatti, wiceprezes ds. globalnej energii i ładowania w firmie Stellantis, twierdzi, że cieszy się z planów upowszechnienia złącza SAE J3400, bo będzie to kamień milowy dla przyszłości ładowania. Dodatkowo Stellantis twierdzi, że wyprodukuje adaptery umożliwiające ładowanie aut wyposażonych w port CCS za pomocą adaptera NACS w okresie przejściowym.


Inicjatywa została objęta patronatem przez IONNA, czyli sieć wspieraną przez siedmiu czołowych producentów samochodów – BMW Group, General Motors, Hondę, Hyundai, Kia, Mercedes-Benz i Stellantis. IONNA planuje rozmieścić co najmniej 30 000 szybkich ładowarek w strategicznych lokalizacjach Ameryki Północnej maksymalnie do końca tej dekady. Ładowarki będą dostępne przy autostradach i w miastach. 


Przemysłowe przyjęcie standardu NACS


Ruch w kierunku standardu ładowania NACS zyskał na sile od ubiegłego roku, kiedy to CEO Forda, Jim Farley, ogłosił, że ich przyszłe pojazdy BEV będą korzystać ze sprzętu do ładowania Tesli i uzyskają dostęp do sieci stacji ładowania. 


Wkrótce po nim GM i inne wiodące marki samochodowe ogłosiły swoje wsparcie dla tego standardu i zapoczątkowały ewolucję w kierunku zjednoczenia branży motoryzacyjnej wokół wspólnego rozwiązania do ładowania „elektryków”. 


Duży krok naprzód 


Decyzja Stellantisa o przyjęciu portu ładowania Tesli NACS to duży krok naprzód w eliminowaniu barier dla użytkowników pojazdów elektrycznych, umożliwiający łatwiejszy dostęp do ładowania. Dzięki inicjatywom takim jak IONNA przyszłość ładowania pojazdów elektrycznych wydaje się bardziej otwarta, a to jest konieczne w celu przyspieszenia przechodzenia z aut spalinowych na samochody na prąd. 


Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.

Ostatnie komentarze

KIedy będzie czynna ładowarka w Nysie? Stoi ... 25.08.2024
Dopiero planują węglik krzemu? Z tego wynika, ... 22.08.2024