Tesla Model 3 drożeje w USA

Czy Tesla Model 3 Long Range była zbyt tania na rynku amerykańskim? Być może tak, bo właśnie zdrożała o 1000$
Fot. Tesla.com
Data publikacji: 2024-02-07 Fot. Tesla.com
W USA 156 tys PLN (netto) vs w PL 167 tys PLN ... 07.02.2024

MM

Data dodania: 2024-02-07

Górski Pałacyk Noclegi

Tesla uznała, że Model 3 Long Range (Highland) kosztuje za mało, jeśli chodzi o rynek rodzimy, czyli amerykański.


Zaledwie kilka tygodni po premierze w Ameryce Północnej, nowa wersja Tesli Model 3 Highland z napędem na wszystkie koła (AWD) odnotowała niewielki wzrost ceny.

Po podwyżce cen Model 3 LR zaczyna się teraz od ceny 46 990 dolarów. Wcześniej podstawowa cena pojazdu wynosiła 45 990 dolarów. 
Ulepszony Tesla Model 3 jest obecnie dostępny w dwóch wariantach. Oprócz trójki z podwójnym silnikiem AWD dalekiego zasięgu, pojazd jest również dostępny w wersji z napędem na tylne koła (RWD) i baterią wykonaną w technologii LFP o pojemności 60 kWh. 


Model 3 RWD kosztuje obecnie 38 990 dolarów. Oczywiście za różnego rodzaju opcje tesla pobiera dodatkowe pieniądze, jednak podstawa kosztuje właśnie tyle.
Chociaż Tesla nie podała konkretnego powodu wzrostu ceny Modelu 3 Long Range Dual Motor, szacunkową datę dostawy pojazdu przesunięto na marzec-kwiecień 2024 r. pod koniec stycznia. 

Dla porównania, przewidywana data dostawy Modelu 3 z napędem na tylne koła jest obecnie wyznaczona na luty-marzec 2024 r. Być może firma otrzymała zbyt dużo zamówień i postanowiła nieco przyhamować ilość chętnych na wersję z napędem 4x4. 

Takie ruchy Tesla robił już w swojej historii.


Biorąc pod uwagę szacowaną datę dostawy modelu, która się przesunęła i wydłużyła, oraz fakt, że pojazd został wprowadzony na rynek w Ameryce Północnej dopiero w zeszłym miesiącu, niewielka podwyżka ceny mogła zostać wprowadzona w odpowiedzi na duży, tak jak opisałem to wyżej popyt. W końcu Model 3 jest naprawdę bardzo dobrym elektrykiem, a od kiedy został poddany liftingowi i zmieniono w aucie około 50% komponentów, stał się jeszcze lepszy.


Limuzyna Model 3 i crossover Model Y stanowią lwią część światowej sprzedaży Tesli. I chociaż Model Y na przestrzeni lat wyprzedził Model 3 pod względem sprzedaży, w pełni elektryczny sedan, czyli popularna trójka dalej jest bardzo ważnym i zauważalnym ogniwem w sprzedaży firmy Tesla na rynkach światowych. 
Czy na innych rynkach Tesla również zrobi niewielką korektę cenową trójki? 

Nie wydaje mi się. Biorąc pod uwagę ilość chętnych na zakup tego modelu w USA i Kanadzie a w naszej starej poczciwej Europie, raczej u nas cena się nie zmieni. 


I tak patrząc na ceny, ta europejska, jest zauważalnie wyższa w porównaniu do ceny amerykańskiej. Tam po przeliczeniu na naszą walutę podstawowy model trójki kosztuje 156 tysięcy złotych a u nas jest to prawie 205 tysięcy. Jednak nie będziemy się rozwodzić nad cenami, bo wchodzą tu w grę różnice podatkowe i niestety dla nas cena w USA jest zdecydowanie niższa (nawet jeśli weźmiemy pod uwagę maksymalny podatek doliczany do cen netto w USA, który wynosi obecnie 10% i tak kwota za trójkę będzie się kręcić wokół 170 tysięcy złotych), a nie zapominajmy o dopłatach rządowych i federalnych, które to mogą wynieść nawet 7,5 tysiąca dolarów. 

Choć czy się nam należy taka ulga (jeśli jest się obywatelem USA oczywiście), musimy to sprawdzić przy składaniu zamówienia. Informacje na ten temat podaje na swojej stronie Tesla, ponieważ ulgi i dopłaty nie są naliczane w przypadku każdego auta. Regulują to odpowiednie przepisy.

Komentarze (1)

0/10
  • Tomasz
    odpowiedz

    W USA 156 tys PLN (netto) vs w PL 167 tys PLN (netto)

Autor

MM

Wielbiciel nowych technologii. Szczególnie interesuje się Teslą czy SpaceX, oraz innymi firmami związanymi z Elonem Muskiem. Pisze i publikuje artykuły i posty głównie na łamach TeslaKlubPolska, a także dla serwisu otoev.pl Współpracuje bezpośrednio z Teslą, starając się przybliżyć i pokazać te właśnie auta elektryczne z jak najlepszej strony. Uświadamia i szkoli w zakresie elektromobilności.

NOWOŚĆ! Realne raporty użytkowników Tesla Dodaj swój zasięg

Opinie użytkowników Tesla Model 3 Long Range (Highland) Oceń ten model

Ocena ogólna

Opinie:

Data dodania: 21.01.2024
Nowa wersja względem poprzednika ma sporo różnic. Wnętrze sprawia wrażenie lepiej wykończonego, z zewnątrz na pewno samochód prezentuje się dynamiczniej niż poprzedni Model 3. To co mi kompletnie nie pasuje, to kierunkowskazy jak przyciski w kierownicy. Nie wiem jak ktoś mniej technicznie doświadczony sobie z tym będzie radził?
zobacz całą opinię

Opinia dodana przez Redakcję OtoEV.pl

Data dodania: 03.09.2023
Może trochę na wyrost, ale wydaje mi się że dla części z nas to auto idealne. Sportowy wygląd, super zasięg do 678 km (WLTP), realnie 500 km z prędkościami autostradowymi. Dużo miejsca na bagaże. Powiększony tylny bagażnik. Poprawiona aerodynamika. Nowe lepsze materiały wnętrza, wentylowane siedzenia przednie. Nowe zawieszenie, które o niebo lepiej wybiera nierówności. Nowa odsłona trójki, ma wszystkie zalety starej wersji oraz 50% nowych lepszych parametrów. Bo właśnie tyle zmieniono w nowej odsłonie tego modelu. W Europie już można zamawiać w USA jeszcze czekają. Jest więc, ciszej, dalej, wygodniej, bardziej dizajnersko, lepiej technologicznie n a wszystko to ciągle w tej samej starej cenie...
zobacz całą opinię

Tesla Model 3 Long Range (Highland)

Dane techniczne:

Oceń model
Przyspieszenie 0-100 km/h
4.4 sec
Prędkość maksymalna
201 km/h
Zasięg oficjalny (WLTP)
616 km

Ostatnie pytania Zadaj pytanie

Materiały Użytkowników

Nowa Tesla 3 highland a poprzedni Model 3 - różnice

Ciekawy film, który pokazuje różnice pomiędzy nową wersją Tesli 3, a jej poprzednim modelem.
Kamil

W Klubie OtoEV.pl od 1 roku i 3 miesięcy

Tesla Model 3 Highland - odbiory. Jak odebrać Teslę

Ciekawy film pokazujący na co zwrócić uwagę podczas odbioru Tesli Model 3 Highland. Czy są jakieś typowe usterki? zobaczcie w fimie
Kamil

W Klubie OtoEV.pl od 1 roku i 3 miesięcy

Modele producenta Tesla