Tesla zapoczątkowała ten proces kilka miesięcy temu, zaczynając pilotażowo od takich krajów jak Holandia czy Norwegia. Obecnie program dostępności stacji ładujących Tesli dla innych marek aut elektrycznych został dość mocno rozbudowany.

Jak podaje Tesla na swojej stronie internetowej:

"Nasz rozpoczęty w listopadzie 2021 r. program pilotażowy stacji Supercharger dla pojazdów innych niż Tesla będzie nadal rozszerzany o nowe lokalizacje i kraje, aby wspierać naszą misję przyspieszenia przejścia na zrównoważone źródła energii.

Dostęp do rozległej, wygodnej i niezawodnej sieci szybkiego ładowania ma kluczowe znaczenie dla wdrożenia pojazdów elektrycznych na dużą skalę. Dlatego od momentu otwarcia naszych pierwszych stacji Supercharger w 2012 roku, jesteśmy zaangażowani w szybką rozbudowę sieci. Obecnie na całym świecie mamy ponad 30 000 stacji Supercharger.

W ramach tego programu pilotażowego stacje są teraz dostępne dla kierowców pojazdów elektrycznych innych niż Tesla, w wybranych państwach za pośrednictwem aplikacji Tesla (w wersji 4.2.3 lub wyższej). Kierowcy Tesli mogą nadal korzystać z tych stacji, tak jak zawsze, a my będziemy uważnie monitorować każdą lokalizację pod kątem zatorów i wsłuchiwać się w opinie klientów o ich doświadczeniach. Naszą ambicją było otwarcie od zawsze sieci stacji Supercharger na pojazdy elektryczne inne niż Tesla, a tym samym zachęcenie większej liczby kierowców do korzystania z energii elektrycznej.

Większa liczba klientów korzystających z sieci stacji Supercharger zapewni jej szybszą rozbudowę. Naszym celem jest szybka nauka i interakcja, przy jednoczesnym dalszym prężnym rozwijaniu sieci, abyśmy mogli w końcu powitać zarówno kierowców Tesli, jak i i pojazdów innych niż Tesla, na stacjach Supercharger na całym świecie.

Gdzie obecnie dostępny jest program pilotażowy?
Program pilotażowy stacji Supercharger dla pojazdów innych niż Tesla jest obecnie dostępny dla stacji Supercharger w następujących krajach:


 • Francja
 • Holandia
 • Norwegia
 • Wielka Brytania
 • Hiszpania
 • Szwecja
 • Belgia
 • Austria

Niestety tylko kierowcy z tych krajów, czyli ich mieszkańcy, mogą ładować się na Suprchargerach w wybranych lokalizacjach, można je sprawdzić na stronie internetowej Tesli. Nie wszystkie stacje zostały udostępnione innym użytkownikom, część ładowarek obsługuje nadal tylko pojazdy Tesli.

Jak obsłużyć ładowanie na Superchargerach? Tesla i na to sporządziła swoistą receptę, podając instrukcję na swojej stronie:


Aplikacja Tesla

Jak ładować, jeśli nie jeżdżę Teslą?


 1. Pobierz aplikację Tesla (wersji 4.2.3 lub nowszą) na urządzenie z systemem iOS lub Android i utwórz konto Tesla.
 2. Wybierz opcję „Naładuj pojazd inny niż Tesla” i znajdź swoją stację Supercharger.
 3. Dodaj metodę płatności, podłącz samochód, wybierz stanowisko i dotknij opcji „Rozpocznij ładowanie”.
 4. Wybierz opcję „Zatrzymaj ładowanie”, aby zakończyć sesję."

Kluczowe jest założenie konta w Tesli i dodanie formy płatności na przykład w postaci karty kredytowej, z której to potem firma pobierze nam odpowiednią kwotę należną jej za naładowanie naszego elektryka innego niż pojazd Tesli.

źródło zdjęć: Teslarati.com