Do tej pory, od co najmniej kilku miesięcy na terenie Niemiec, pierwszeństwo w ilości sprzedaży, jeśli chodzi o auta elektryczne należała do Tesli i do Modelu Y.

Dużą niespodzianką więc, stało się podliczenie sprzedaży aut EV za miesiąc listopad 2022. Jak pokazują dane, według niemieckiej KBA (krajowej agencji śledzenia rejestracji samochodów), Tesla Model 3 był najpopularniejszym samochodem elektrycznym w Niemczech w listopadzie, sprzedając się w ilości 6811 sztuk. Sukces sprzedaży Tesli napędza falę popytu na pojazdy elektryczne ogólnie; popyt wzrósł o 44% w porównaniu z listopadem 2021 r., stanowiąc obecnie 22,3% sprzedaży pojazdów, z 57 980 sprzedanymi pojazdami elektrycznymi.Model 3 jak się okazało wyprzedził młodsze rodzeństwo, czyli Model Y.

Jak widać Niemcy już na dobre polubili elektryki. Ponad jedna piąta sprzedaży to już auta EV, tak więc wydaje się że jest to trend nie do zatrzymania, jak jeszcze niedawno, jakieś 3-5 lat temu sugerowali nawet niektórzy producenci aut. Dziś elektryki wydają się często naturalnym wyborem. Co prawda nie wszyscy są do nich przekonani. Jednak wydaje się że to raczej brak wiedzy na temat pojazdów elektrycznych a nie niechęć sama w sobie. Wiedza ludzi, szczególnie w naszym kraju na temat technicznych aspektów działania auta elektrycznego jest niestety na bardzo mizernym poziomie.

Firmy i ludzie zajmujący się EV, mają jeszcze mnóstwo pracy przed sobą, zanim wiedza osiągnie zadawalający poziom. Jest to stosunkowo nowa technologia, którą poznajemy od zaledwie kilku lat. Pamiętajmy że autom spalinowym poświęciliśmy sporo ponad 100 lat w historii motoryzacji. Czy elektrykom uda się całkiem zając miejsce ICE? Zapewne z czasem tak, jednak nie nastąpi to bardzo szybko. Wyeliminowanie wozu z koniem przez auta spalinowe też nie było błyskawiczne. Tak więc możemy przypuszczać, że całkowite zastąpienie spalinówek elektrykami również potrwa jakiś czas, i na pewno nie będzie to rok czy dwa lata...

Źródło: Teslarati.com