Po raz pierwszy na australijskiej ziemi zastosowano takie rozwiązanie. Cały 8 piętrowy budynek biurowy zostanie pokryty 1182 panelami solarnymi, wyłapującymi cenne słoneczne promienie.
Jak możemy przeczytać na portalu Cleantechnica:
"Energia słoneczna dociera do nowego budynku biurowego w Melbourne w Australii dzięki architektowi Peterowi Kennonowi. Budynek będzie w całości pokryty cienkowarstwowymi panelami słonecznymi Skala niemieckiej firmy Avancis. 8-piętrowy budynek będzie kosztował 40 milionów dolarów i zostanie pokryty 1182 panelami słonecznymi o tej samej grubości, co zwykła szklana fasada, wynika z raportu The Guardian .
Chociaż powłoka słoneczna Skala została zatwierdzona do użytku w Europie, nigdy wcześniej nie została zastosowana w budynku w Australii. Przechodzi ostatnią rundę testów, zanim będzie mogła zostać zatwierdzona, kiedy to technologia będzie dostępna do użytku w innych budynkach w Australii. Decyzja komisji odwoławczej budynku z kwietnia stwierdziła, że budowa budynku może być kontynuowana i że „wykorzystanie paneli fotowoltaicznych na budynku… jest zgodne z wymaganiami dotyczącymi wydajności”."
Budynek ma być neutralny, co oznacza że panele rocznie wytworzą tyle energii aby zaspokoić całkowicie potrzeby całego biurowca na energię, co pozwoli uniknąć 70 ton emisji dwutlenku węgla rocznie.
"Avancis czyli niemiecki producent mówi o swoich cienkowarstwowych panelach słonecznych Skala : „Architektom, projektantom elewacji i inwestorom Skala oferuje możliwość realizacji indywidualnie zaprojektowanych fasad słonecznych o najwyższej estetyce i najwyższej wydajności energetycznej. Podstawą techniczną jest estetyczny, cienkowarstwowy moduł słoneczny, który jest wyjątkowy pod względem projektu, efektywności energetycznej, wydajności, jakości i bezpieczeństwa produktu”. Moduły są bez ramkowe, bez widocznych elementów mocujących i są dostępne w 9 różnych kolorach, w tym czarnym, szarym, zielonym, niebieskim, złotym i brązowym.
Tak więc jest to bardzo ciekawa technologia, dzięki której budynki mogą stać się bardziej bez emisyjne i dużo tańsze od budowanych obecnie. Musimy dążyć do takich rozwiązań, gdyż surowce kopalne jak ropa czy gaz, a właściwie ich ceny mogą przywrócić o zawrót głowy, a pamiętajmy, żemoreimages to nie koniec podwyżek surowców energetycznych...
Źródło: Cleantechnica.com