Cło na chińskie samochody drastycznie wzrośnie? Stany Zjednoczone są na to gotowe

Rząd USA planuje drastyczną zmianę w cłach na samochody importowane z Chin. Z obecnego poziomu 25 cło ma wzrosnąć aż do 100 wartości pojazdu.
Monkey Business Images / Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-05-14 Monkey Business Images / Shutterstock.com

Miłosz

Data dodania: 2024-05-14

Ta zaporowa stawka powinna istotnie wpłynąć na rynek i zniechęcić kierowców w Stanach Zjednoczonych do wybierania chińskich aut na rzecz marek amerykańskich.


USA kontra Chiny


Według nieoficjalnych doniesień z Waszyngtonu taki ruch ma za zadanie wzmocnić pozycję lokalnych producentów, którzy coraz bardziej odczuwają konkurencję ze strony chińskich gigantów motoryzacyjnych.


Nie tylko samochody, ale również baterie i ogniwa fotowoltaiczne będą objęte nowym cłem. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Carscoop to posunięcie wpłynie na szerszy zakres chińskich produktów importowanych do USA.


„Wall Street Journal” donosi, że dodatkowo zostanie wprowadzone cło w wysokości 2,5% na wszystkie importowane samochody w celu uregulowania rynku.


Mogą spróbować obejść przepisy


Warto zaznaczyć, że nowe cło nie obejmuje pojazdów produkowanych w Meksyku. To furtka dla chińskich firm. Teoretycznie po przeniesieniu produkcji do Meksyku będą mogły one nadal sprzedawać swoje auta na rynku amerykańskim bez drastycznie wysokich obciążeń cłowych. W Meksyku już działa około 20 chińskich producentów samochodów.


Nie wiadomo jednak, czy Chinom z Meksykiem pójdzie tak łatwo. Dlaczego? Ponieważ podczas spotkania z chińskimi producentami samochodów meksykańscy urzędnicy zadeklarowali wstrzymanie przyznawania zachęt dla nowych inwestycji chińskich i zdecydowali o zawieszeniu przyszłych rozmów z chińskimi firmami w sprawie poszerzania rynku elektromobilności. Zrobili to w celu zabezpieczenia interesów Meksyku w obliczu potencjalnej nadprodukcji i niskich cen chińskich aut. 


Tak więc, pomimo zakończenia państwowych zachęt dla chińskich inwestycji w meksykański przemysł motoryzacyjny ten kierunek może nadal być ekonomicznie atrakcyjny dla producentów z Chin, co skutecznie zniweluje wpływ nowych taryf.


Amerykańscy producenci wreszcie odetchną?


Zakładane zmiany w cłach mają duże znaczenie dla konkurencyjności amerykańskich marek, starających się utrzymać swoją pozycję na rynku w obliczu rosnącej konkurencji z Państwa Środka.


Wprowadzenie czterokrotnie wyższego cła na chińskie auta może spowodować, że amerykańscy klienci zaczną częściej wybierać krajowe produkty motoryzacyjne, dzięki czemu odetchną szefowie wielu uznanych marek z USA.

Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.

Ostatnie komentarze