SpaceX, firma zajmująca się kosmosem, a konkretniej lotami w kosmos właśnie otrzymała zamówienie kolejnych 5 lotów swojego statku Crew Dragon, który ma dostarczyć astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

NASA twierdzi, że pięć dodatkowych misji będzie kosztować 1,44 miliarda dolarów i podniesie łączną wartość kontraktu CCtCap Crew Dragon do 4,93 miliarda dolarów. Zakładając, że podczas każdego startu operacyjnego lata czterech astronautów, średnia cena za astronautę wystrzelonego do 2030 r. wyniesie 85 milionów dolarów. Jednak dzięki najnowszemu kontraktowi NASA pokona tę średnią i zapłaci 288 milionów dolarów za start (72 miliony dolarów za astronautę).

Co już jest dość sporą oszczędnością. Natomiast bezpośrednia konkurencja firmy SpaceX, czyli Boeing i jego Commercial Crew, ma duże problemy. NASA nie zdecydowała się zakupić ani jednego lotu kapsułą producenta samolotów. Cały program ma kosztować ponad 5 miliardów dolarów i jeśli Boeingowi nie uda się zakontraktować lotów, może nigdy nie odzyskać wydanych na stworzenie statku pieniędzy.

Poza tym lot Commercial Crew, zakładając że zabierze 4-5 astronautów na pokład byłby niestety dużo droższy niż lot Crew Dragon SpaceX, tutaj cena oscylowałaby w okolicach od 170 do aż 213 milionów dolarów za astronautę, co w porównaniu do 72 milionów w wydaniu Muska i spółki jest ceną zupełnie nieatrakcyjną dla NASA.

Źródło: Teslarati.com