Elektromobilność w Polsce 2024 – flota BEV dynamicznie rośnie

Liczba samochodów osobowych BEV w Polsce wzrosła o 66% w stosunku rok do roku, osiągając 52 556 sztuk, a nowe rejestracje tych pojazdów zwiększyły się o 4% – wyniosły 1 116 sztuk. Segment samochodów dostawczych i ciężarowych BEV także odnotował istotny wzrost, zwiększając się o 75% (do 5 951 sztuk) w relacji rok do roku. Park osobówek wodorowych FCEV urósł o 73% – liczył 201 sztuk aut.
Rozbudowa infrastruktury ładowania
Zasadniczym elementem wsparcia dla rosnącej liczby samochodów elektrycznych jest infrastruktura ładowania. Na koniec stycznia 2024 roku Polska mogła pochwalić się 6 086 ogólnodostępnymi punktami ładowania, co oznacza wzrost o 33% w porównaniu z poprzednim rokiem.
Ta infrastruktura obejmuje 4 456 punktów AC i 1 630 punktów DC, z 153 nowymi punktami uruchomionymi w styczniu. Szczególnie dynamiczny wzrost odnotowano w segmencie szybkich ładowarek DC o mocy powyżej 50 kW. Ich liczba osiągnęła 655 urządzeń.
Prym w zakresie dostępności punktów ładowania wiodą miasta takie jak: Warszawa, Gdańsk, Szczecin, Poznań i Kraków, poczynając od 591 punktów w styczniu 2024 r. w przypadku stolicy, a kończąc na niecałych 200 punktach w Krakowie.
Dynamiczny rynek używanych BEV
Równie interesujące są zmiany na wtórnym rynku samochodów elektrycznych. Liczba ogłoszeń używanych BEV na portalu OTOMOTO wzrosła o 123% rok do roku, osiągając 3 766 pozycji. Udział tych ogłoszeń w całkowitej liczbie ogłoszeń pojazdów używanych wyniósł 1,1%.
Wśród najpopularniejszych modeli samochodów elektrycznych na rynku wtórnym znalazły się Nissan Leaf, BMW i3 oraz Tesla Model S.
PEVO Index
Elektromobilność w Polsce przechodzi przez okres dynamicznego rozwoju poparty rosnącą liczbą samochodów elektrycznych, rozbudową infrastruktury ładowania oraz wzrostem zainteresowania „elektrykami” na rynku wtórnym. Inicjatywy takie jak PEVO Index są bardzo ważne dla monitorowania postępów i wytyczania kierunków rozwoju polskiego sektora e-mobility.
„Polish EV Outlook Index” (PEVO Index) to esencja wiedzy o sektorze e-mobility w naszym kraju, oferująca miesięczne aktualizacje danych i statystyk. Ten cykliczny raport, przygotowywany przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), dostarcza kompleksowych informacji na temat rynku BEV, infrastruktury ładowania, a także zmian legislacyjnych i wpływu elektromobilności na sektor elektroenergetyczny.
Komentarze (2)
Rzeczywiscie urosla przy 2,5 mln rejestracji samochodow w PL
Jeśli jakaś wartość jest większa niż wcześniej, to znaczy, że rośnie a nie spada ;) Czego oczekujesz od tego tekstu? Mieli nagle ogłosić 2 x więcej rejestracji elektryków niż spalinówek?