Elektryczny Fiat 126 vision – prototyp legendarnego „Malucha”

Pamiętacie jeszcze kultowego „Malucha” z czasów PRL-u? Legendarny Fiat 126p, mały zwinny, czteroosobowy samochód miejski, który zaprezentowany został w 1972 roku, po wielu latach możliwe, że doczeka się swojego następcy. Czy świat pokocha elektrycznego Malucha tak samo, jak jego starszego krewnego?
Fot. https://www.ma-de-studio.com
Data publikacji: 2024-02-14 Fot. https://www.ma-de-studio.com

Kamil

Data dodania: 2024-02-14

Historia „Malucha” zadziwia


Wyobraźcie sobie tylko jakim viralem stał się słynny „Maluch” w czasach swojej świetności. Produkcja wynosząca 4,7 miliona egzemplarzy, ogromne grono sympatyków, a nawet kolekcjonerzy, którzy obecnie za modele z początkowych lat produkcji są w stanie zapłacić krocie. Taki właśnie był Fiat 126p.

Model ten z powodzeniem zastąpił fiata 500, który jak wiemy, doczekał się już swojego elektrycznego odpowiednika, a nawet modernizacji Abartha. Czy legendarny „Maluszek” podzieli jego los? Pytanie tylko, czy można zastąpić taką ikonę motoryzacji elektrycznym odpowiednikiem.

Fot. www.ma-de-studio.com


Włoski koncept robi piorunujące wrażenie


Zdecydowanie należy zauważyć, że koncepcyjny model elektrycznego Fiata 126 Vision to istny majstersztyk stylizacyjny. Trudno nie zauważyć w nim podobieństwa do spalinowej wersji Fiata.

Niepowtarzalne elementy stylizacyjne w postaci przednich i tylnych reflektorów, charakterystyczny, wymowny „uśmiech” atrapy chłodnicy i przedniego zderzaka, a także kultowe lusterka, które postanowiono zamontować zamiast współczesnego trendu w postaci kamer, mogą się podobać.


Do kogo adresowany będzie Fiat 126 Vision?


Powiedzmy więcej, Fiat 126 Vision to w zasadzie ten sam poczciwy maluch, który został nieco rozciągnięty i elektryfikowany. Chociaż sceptycy mogą widzieć w elektrycznym „Maluchu” podobieństwo do Hondy E, czy linii dachu łudząco przypominającej Audi A1, nie ulega wątpliwości, że koncepcyjna odsłona elektrycznego „Malucha” to coś, na co czekali fani marki.


Jeśli prototyp oficjalnie zostanie dopuszczony do sprzedaży, raczej nie będzie musiał obawiać się o znalezienie rynku zbytu. Bogata historia Fiata 126 i wierne grono fanów modelu daje nadzieje na to, że pierwsze modele zostaną sprzedane, zanim jeszcze zdążą zjechać z taśmy produkcyjnej.


Pomyślcie tylko – powiedzieć po tylu latach: „Jeżdżę nowym Maluchem” to klasa sama w sobie, której trudno poszukiwać w segmentowych bliźniakach koncepcyjnego modelu włoskiej marki.
Komentarze

0/10

Autor

Kamil

Redaktor portalu OtoEV. W nowoczesnej, elektrycznej motoryzacji poszukuję nieszablonowości myślenia konstruktorów i złamania konwencji „unifikacji modeli”. Szczególnie przyglądam się rozwojowi segmentu małych miejskich elektryków. Prywatnie miłośnik hot hatchy, muzyki oraz dobrej książki.

NOWOŚĆ! Realne raporty użytkowników Fiat

Opinie użytkowników Fiat 500e 3+1 42 kWh Oceń ten model

Ocena ogólna

Opinie:

Max

Data dodania: 12.12.2023
Typowy mieszczuch. malutki i zwinny. Dużo takich widziałem na przykład w Rzymie. Również w wersji spalinowej. Włosi kochają tego malucha. Wszędzie wjedzie i zmieści się nawet w wąskie uliczki, czy małe miejsca parkingowe, gdzie większe auta niestety sobie nie poradzą. Zasięg i zużycie jest tu mniej ważne, bo raczej nikt nie będzie jechał nim w trasę 1000 km, choć to oczywiście możliwe. Szczególnie Panie lubią ten mały model Fiata. Jest fajny i dizajnerski, szczególnie kiedy wnętrze jest na przykład dwukolorowe. Może się naprawdę podobać.
zobacz całą opinię
Data dodania: 08.11.2023
Jeśli szukacie małego samochodu miejskiego, to na dzisiaj jest to najlepsze rozwiązanie. Dla osób z małymi dziećmi polecam wersję 3+1 czyli z otwieranym na bok tylnym słupkiem/drzwiami - to takie rozwiazanie od strony pasażera, które ułatwia wsiadanie na tylną kanapę lub np zapięcie dziecka w foteliku.
zobacz całą opinię

Ostatnie komentarze

Fiat 500e 3+1 42 kWh

Dane techniczne:

Oceń model
Przyspieszenie 0-100 km/h
9.0s
Prędkość maksymalna
150 km/h
Zasięg oficjalny (WLTP)
299 km
Wszystkie dane Fiat 500e 3+1 42 kWh

Ostatnie pytania

Modele producenta Fiat