Gdańsk już ma stację wodorową NESO

Gdańsk dołączył do grona polskich miast z publicznymi stacjami tankowania wodoru. Po Warszawie i Rybniku to właśnie w Gdańsku powstała trzecia stacja Neso. Nazwa Neso to akronim od słów „nie emituję spalin, oczyszczam”. Doskonale oddaje ona ekologiczny charakter stacji.
Fot. grupapolsatplus.pl
Data publikacji: 2024-07-30 Fot. grupapolsatplus.pl

Miłosz

Data dodania: 2024-07-30

Stacja została zbudowana i uruchomiona przez Grupę Polsat Plus oraz Grupę ZE PAK. Znajduje się przy ulicy Jabłoniowej.


Ekologiczne NesoBusy


Nowoczesne stacje tankowania wodoru są częścią większej strategii. Polsat Plus i ZE PAK planują uruchamiać stacje tam, gdzie będą kursować ekologiczne NesoBusy.


Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, przekazała, że ponad dwa lata temu miasto zdecydowało się nie wprowadzać więcej wysokoemisyjnych autobusów do swojej floty. Aktualnie w Gdańsku kursuje 21 autobusów elektrycznych, a wkrótce do czterech autobusów na wodór dołączą kolejne. Do połowy września miasto planuje wprowadzić sześć dodatkowych pojazdów napędzanych wodorem.


Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje (GAiT) zamówiła 10 takich pojazdów. Pierwsze egzemplarze już dotarły do Gdańska. Na początku przeznaczono je do wożenia pasażerów nad wodę za darmo. Weekendowym darmowym transportem zachęcono mieszkańców do odwiedzenia plaży w Jelitkowie, molo w Brzeźnie, Westerplatte i Wyspy Sobieszewskiej. Od poniedziałku 29 lipca autobusy zaczęły kursować na standardowych liniach.


Samowystarczalność energetyczna


Stacja Neso w Gdańsku jest nie tylko nowoczesna, ale również samowystarczalna energetycznie. Zasilana jest energią produkowaną przez panele fotowoltaiczne o mocy 19 kW wraz z możliwością przechowywania nadwyżek energii w magazynach. Dzięki temu stacja nie tylko obsługuje pojazdy, ale również przyczynia się do ochrony środowiska.


Tankowanie samochodu osobowego wodorem zajmuje od trzech do czterech minut i gwarantuje zasięg około 650 km, natomiast tankowanie autobusu trwa kilkanaście minut i pozwala na przejechanie około 450 km. W czwartek kilogram wodoru na nowej stacji kosztował 69 zł. 


Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.

Ostatnie komentarze

KIedy będzie czynna ładowarka w Nysie? Stoi ... 25.08.2024
Dopiero planują węglik krzemu? Z tego wynika, ... 22.08.2024