Kaufland idzie w eko. Do końca roku powstanie prawie 200 stacji ładowania
Do 2030 roku planuje zredukować emisje o 80% w porównaniu z 2019 rokiem, a do 2025 roku osiągnąć neutralność klimatyczną.
Blisko dwieście stacji i to już do końca roku
Jednym z kluczowych działań Kauflandu jest rozwój infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie na parkingach przy marketach funkcjonuje 31 stacji ładowania, jednak to tylko przejściowy stan. Do końca tego roku firma planuje uruchomić 191 dwustanowiskowych stacji.
Stacje ładowania Kaufland oferują dwa złącza do ładowania prądem stałym DC o mocy do 50 kW oraz jedno złącze do ładowania prądem zmiennym AC o mocy do 22 kW lub 43 kW. Ładowarki są dostępne dla klientów w godzinach funkcjonowania sklepów i tymczasowo można z nich korzystać bezpłatnie.
Kaufland intensywnie wdraża także systemy fotowoltaiczne, które obecnie działają w dziewiętnastu marketach. Wkrótce dołączą do nich kolejne: również 19 marketów (na razie są w trakcie uruchamiania instalacji PV). Panele fotowoltaiczne pokrywają nawet do 20% zapotrzebowania na energię.
Kaufland stawia na zeroemisyjne sklepy
Dążąc do realizacji celów zrównoważonego rozwoju, Kaufland już w 2022 roku podpisał umowę na pokrycie zużycia energii we wszystkich placówkach zieloną energią. Firma zainwestowała 5,5 mln zł w instalacje oświetlenia LED we wszystkich marketach w Polsce. Modernizacja obejmuje także nowe urządzenia chłodnicze oraz system odzysku ciepła odpadowego, umożliwiający ogrzewanie i chłodzenie marketów bez użycia paliw kopalnych.
W 31 placówkach przeprowadzono ocenę budynków zgodnie z systemem EDGE, promując w ten sposób budownictwo ograniczające zużycie energii, wody i innych zasobów naturalnych. Ponadto, wdrożony system zarządzania energią ECON pozwala na bieżące monitorowanie i optymalizowanie zużycia energii. W marcu 2023 roku siedziba główna firmy zdobyła certyfikat BREEAM In-Use za wysokie wyniki w kategoriach Asset Performance i Building Management.
Komentarze