Kościół idzie śladem Biedronki. Też chce mieć ładowarki na parkingach

W województwie lubelskim zaczyna się rewolucja ekologiczna! Wkrótce na parkingach przy kościołach parafialnych staną nowoczesne stacje ładowania dla samochodów elektrycznych. To wynik troski o planetę, która jest ważnym elementem nauczania Kościoła, jak zauważył ks. Adam Jaszcz, kanclerz lubelskiej kurii.
Fot. Aliaksei Kaponia / Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-12-29 Fot. Aliaksei Kaponia / Shutterstock.com

Miłosz

Data dodania: 2024-12-29

Sam papież Franciszek od lat zachęca do podejmowania działań proekologicznych. W związku z tym taka decyzja idealnie wpisuje się w tę papieską misję.


Dwa w jednym: pójdziesz do kościoła, a przy okazji naładujesz samochód


Ten przykład pokazuje, jak można połączyć wiarę z ekologiczną odpowiedzialnością. W Parafii św. Maksymiliana Kolbego w Lublinie, która dysponuje 70 miejscami parkingowymi, znajdą się stanowiska ładowania dla pojazdów elektrycznych.


Ks. Jaszcz wyjaśnia, że projekt został skonsultowany z mieszkańcami, a rada parafialna pozytywnie go zaopiniowała. To tylko początek, ponieważ planowane się podobne inwestycje w innych parafialnych lokalizacjach. Jednym z kolejnych miejsc jest kościół św. Michała Archanioła.


Tego typu inwestycje nie są przypadkowe


Od 2025 roku każdy budynek niemieszkalny, który nie jest własnością małego lub średniego przedsiębiorstwa, a posiada ponad 20 miejsc parkingowych, będzie musiał mieć minimum jedną ładowarkę przeznaczoną dla pojazdów elektrycznych.


Dodatkowo parkingi muszą być projektowane z myślą o łatwym montażu na nich stacji ładowania. Z tego względu trzeba wyposażyć je w koryta umożliwiające wprowadzenie kabli dla potrzeb późniejszego montażu punktów ładowania przy co najmniej 20% stanowisk postojowych.


Polska z roku na rok staje się coraz przyjaźniejsza elektromobilności


Na koniec listopada br. zarejestrowano w Polsce łącznie 78 142 osobowe i użytkowe samochody całkowicie elektryczne, a to oznacza, że przez niespełna rok ich liczba zwiększyła się o 21 665 sztuk. W tym samym czasie funkcjonowało w naszym kraju 8 331 ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych, z czego 70% to wolne punkty prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.


Przytoczone liczby pokazują rosnące zapotrzebowanie na ładowarki. Decyzja Kościoła o ich zainstalowaniu na parkingach parafialnych jest odpowiedzią na potrzeby kierowców.

Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.

Ostatnie komentarze

Jesteś jednak gamonie. Nawet nie dałeś rady ... 22.12.2024
te testy odbywaja sie bez bateri i nikt o tym nie ... 01.10.2024