Lasy Państwowe i prąd w naturze – program Las Energii

Polskie Lasy Państwowe przystępują do realizacji projektu pt. „Las Energii”, mającego na celu rozwój infrastruktury wspierającej elektromobilność. Jak ujawnił Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska, ten projekt, wart 1,5 mld zł, zakłada powstanie 402 stacji ładowania pojazdów elektrycznych w ramach programu na lata 2021–2027.
Obraz użyty na podstawie licencji od Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-02-01 Obraz użyty na podstawie licencji od Shutterstock.com

Miłosz

Data dodania: 2024-02-01

Do tej pory, spośród zaplanowanych instalacji, uruchomionych zostało 54 stacji. Są ogólnodostępne. Średni koszt budowy stacji AC wynosi 27 tys. netto, a stacji dwustanowiskowej – 30 tys. 804 zł.


Ekspansja infrastruktury ładowania


Działania Lasów Państwowych na rzecz elektromobilności nie kończą się na obecnych osiągnięciach. Jak zapowiedział Dorożała, na 2024 rok zaplanowano budowę kolejnych 100 stacji ładowania. Te nowe stacje, po włączeniu ich do sieci ogólnodostępnych punktów, będą kolejnym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju. 


Polityk zwrócił uwagę na techniczne aspekty projektu, takie jak konieczność wgrania odpowiedniego oprogramowania, które pozwoli na sprzedaż usługi ładowania jako ogólnodostępnej. To trwa. Dlatego, mimo że w latach 2020–2021 zamontowano 16 sztuk ładowarek, nie są one jeszcze przeznaczone do powszechnego użytku. Najpierw pewne stacje rozpoczną działalność pilotażową, a po testach systematycznie do sieci zostaną dołączone kolejne.


Potencjał fotowoltaiki i farm wiatrowych


Lasy Państwowe nie ograniczają swoich działań do rozbudowy infrastruktury ładowania, chociaż biorąc pod uwagę ambitne wymogi prośrodowiskowe przygotowanie przestrzeni dla rozwoju zaplecza do zasilania „elektryków” jest priorytetowe. Pod koniec ubiegłego roku w Polsce działały 5933 ogólnodostępne punkty ładowania pojazdów elektrycznych. To 3282 stacje.


Jak ogłosił Dorożała, plany LP sięgają znacznie dalej i obejmują wykorzystanie gruntów nieprzeznaczonych do zalesienia. Na tych terenach planowana jest budowa instalacji fotowoltaicznych o średniej mocy 1 MW, jak również udostępnianie większych obszarów inwestorom i producentom energii pod budowę takich farm. Lasy Państwowe rozpoczęły już trzy pilotażowe inwestycje związane z budową farm wiatrowych, zlokalizowane m.in. w Zielonej Górze i Szczecinie.


Misja i wizja Lasów Państwowych


Zaangażowanie Lasy Państwowych w projekty takie jak „Las Energii” i inwestycje w odnawialne źródła energii to tylko część szerszej misji organizacji. Jako największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa.


Zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju Lasy Państwowe dbają o różnorodność biologiczną, ochronę lasów przed klęskami żywiołowymi, plagami, chorobami, pożarami, zanieczyszczeniami oraz przed skutkami kłusownictwa czy wandalizmu, przyczyniają się do ochrony środowiska i wspierają rozwój nowoczesnej infrastruktury.

Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.

Ostatnie komentarze

Wszystko pięknie, tylko sformułowania są w ... 08.05.2024