Lublin stawia na wodorowe autobusy. Kupi 20 sztuk

7 czerwca br. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie ogłosiło przetarg na zakup 20 autobusów wodorowych.
Fot. AstroStar / Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-06-17 Fot. AstroStar / Shutterstock.com

Miłosz

Data dodania: 2024-06-17

Górski Pałacyk Noclegi

Nowoczesne pojazdy mają być klimatyzowane, niskopodłogowe, wyposażone w monitoring, automaty do sprzedaży biletów, bramki do zliczania pasażerów oraz głosową zapowiedź przystanków. Będą ekologiczne, ciche i zdolne przejechać minimum 300 km na jednym tankowaniu.


Komfort w parze z ekologią


Zamawiane autobusy mają być niskopodłogowe i przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami. 12-metrowe pojazdy pomieszczą 70 pasażerów, w tym 27 na miejscach siedzących.


Będą w pełni klimatyzowane i wyposażone w trzy podwójne porty USB, umożliwiające ładowanie telefonów i tabletów. Automaty do sprzedaży biletów będą akceptować wyłącznie płatności bezgotówkowe.


Wyzwanie finansowe


Zakup tych nowoczesnych pojazdów jest uzależniony od dofinansowania. W ubiegłym roku MPK Lublin złożyło wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o pełne dofinansowanie, które wynosi 80 mln zł. Wniosek przeszedł już pozytywną ocenę formalną, co przybliża projekt do uroczystego finału.


Nowa infrastruktura


Obecnie w Lublinie jeździ jeden autobus wodorowy: 12-metrowy Solaris Hydrogen, który obsługuje linie komunikacyjne od 1 września 2023 roku. MPK Lublin zapewnia zasilanie tego pojazdu z mobilnego punktu dostaw, tzw. trailera.


W przyszłości, w sąsiedztwie zajezdni trolejbusowej, powstanie zewnętrzna stacja tankowania wodorem, której budowa, realizowana przez spółkę PAK-PCE Stacje H2, jest bardzo zaawansowana. Na oferty przetargowe spółka czeka do 8 lipca br.

Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.