Mobilność elektryczna w biznesie daje duże możliwości

W debacie publicznej od lat omawiane są wyzwania i szanse, jakie niesie za sobą mobilność elektryczna w biznesie. Nieco mniej uwagi poświęca się licznych korzyściom, które warto bliżej poznać.
Fot. Felix Mizioznikov / Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-05-31 Fot. Felix Mizioznikov / Shutterstock.com

Miłosz

Data dodania: 2024-05-31

Elektryczna mobilność coraz częściej postrzegana jest jako realna alternatywa oraz obietnica czystszej i lepszej przyszłości. Jakie korzyści dla biznesu niesie?


Najbliższe perspektywy


Ostatnia dekada dostarczyła polskim przedsiębiorcom wielu powodów do wprowadzenia istotnych zmian w zarządzaniu i technologii. Szczególnie segment transportu, kluczowy dla gospodarki, odczuwa te zmiany.


Kryzys energetyczny, wyczerpywanie się paliw kopalnych, zanieczyszczenie środowiska oraz globalne ocieplenie wymuszają nowe podejście do dotychczasowych rozwiązań. Wzrost świadomości ekologicznej i wymagania rewolucji przemysłowej kierują uwagę na odnawialne źródła energii (OZE) i samochody na prąd – od samochodów osobowych po ciężarówki i autobusy.


Jak wynika z Barometru Flotowego 2024, transformacja energetyczna polskich flot przebiega powoli, jednak stabilnie. Z przynajmniej jednego w pełni elektrycznego auta korzysta 18% firm (wzrost o 2 pkt. proc. r/r). Niemal 30 proc. ankietowanych firm z Polski deklaruje chęć powiększenia flot samochodowych w okresie najbliższych trzech lat. 


Różnorodność i zalety


Elektryczne samochody osobowe to najbardziej rozpoznawalna grupa pojazdów elektrycznych. Inwestycje w akumulatory zwiększają ich zasięg, a innowacje w designie i integracji z systemami smart city przyciągają nowych użytkowników.


Dostawczaki na prąd nieśmiało zyskują na popularności w miejskiej logistyce dzięki niskim kosztom eksploatacji. Niemniej, w tym segmencie nadal jest dużo do zrobienia. Barometr Flotowy 2024 pokazał, że elektryczne auta dostawcze wciąż dość trudno spotkać, bo korzysta z nich tylko 4% przedsiębiorstw. Być może w ciągu trzech lat ten odsetek wzrośnie do 17%.


Elektryczna mobilność dla biznesu


Mobilność elektryczna przynosi oszczędności eksploatacyjne rzędu 13–20%, głównie dzięki niższym kosztom serwisowania. Prostsza konstrukcja i co za tym idzie: mniejsza liczba ewentualnych napraw to tylko niektóre z zalet. 


Elektryczne floty poprawiają wizerunek firm, ponieważ pozycjonują je jako nowoczesne i odpowiedzialne ekologicznie. Najpopularniejszą formą finansowania nowych samochodów firmowych jest wskazany przez 35% ankietowanych zakup auta ze środków własnych. W co trzecim przedsiębiorstwie to leasing jest główną formą finansowania pojazdów.

Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.