Nowelizacja prawa budowlanego sprzyja energetyce odnawialnej
To duże ułatwienie dla wszystkich zwolenników pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Autorzy nowych przepisów zaznaczają, że procedury te ułatwią także montaż instalacji fotowoltaicznych o mocy poniżej 6,5 kW.
Przepisy dotyczące źródeł energii odnawialnych w Polsce
Kwestię montażu instalacji wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych w Polsce, takich jak pompy ciepła, kolektory słoneczne, czy urządzenia fotowoltaiczne reguluje art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. ustawy o prawie budowlanym. Zawarte w powyższym dokumencie treści informują o tym, czy na montaż określonych instalacji musimy uzyskać pozwolenie na budowę bądź czy należy zgłosić montaż tego typu technologii.
Nowy projekt Ministerstwa Rozwoju i Technologii wychodzi jednak naprzeciw oczekiwaniom obywateli. Zakłada on dopisanie do wspomnianej ustawy małych magazynów energii do 20 kWh, które będą mogły współpracować z instalacją fotowoltaiczną.
Ministerstwo swoje działanie motywuje analizą wniosku zgłoszonego przez stowarzyszenie Polskiej Izby Magazynowania Energii i Elektromobilności:
„Instalacje te mają korzystny wpływ nie tylko na środowisko, ale również na system energetyczny kraju. Dlatego zasadnym było uregulowanie tej kwestii, aby zniwelować wątpliwości interpretacyjne w tym zakresie oraz skrócić proces budowlany dla robót budowlanych polegających na instalowaniu takich urządzeń” – czytamy w uzasadnieniu projektu nowych przepisów.
Fot. Miha Creative shutterstock.com
Nowelizacja prawa budowlanego
Autorzy nowelizacji prawa budowlanego dążą do doprecyzowania kwestii związanych z montażem instalacji fotowoltaicznych o mocy przekraczającej 6,5 kWh. Obecnie, zgodnie z literą prawa, takowe instalacje należy uzgodnić z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz zawiadomić o montażu tego typu technologii Państwową Straż Pożarną.
Nowelizacja ustawy znacząco ułatwia wspomniany proces, nakazując właścicielowi po zamontowaniu powyższej instalacji, przekazanie ekipom ratowniczym planów urządzenia. Kolejne modernizacje ustawy wprowadzają również zwolnienie z pozwoleń na budowę i wymogów zgłaszania montażu instalacji takich jak:
„[…] pomp ciepła, wolnostojących kolektorów słonecznych, urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 150 kW oraz wchodzących w ich skład magazynów energii elektrycznej, o których mowa w art. 3 pkt 10k ustawy – Prawo energetyczne o pojemności nominalnej nie większej 20 kWh, z zastrzeżeniem, że do urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW stosuje się obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej […] projektu tych urządzeń oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej o zakończeniu instalowania tych urządzeń i rozpoczęciu ich użytkowania wraz z planem urządzenia fotowoltaicznego”. – podaje nowelizacja art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. c.
Komentarze