Obniżki cen Modelu Y. Tesla chce sprzedać jak najwięcej aut w pierwszym kwartale tego roku.

Tesla zaczyna wykonywać nieco nerwowe ruchy na początku tego roku. Przyczyną mogą być słowa Elona Muska, który zapowiedział niższą sprzedaż w roku 2024, co zaowocowało spadkiem ceny akcji tesli aż o 25
Obniżki cen Modelu Y. Tesla chce sprzedać jak najwięcej aut w pierwszym kwartale tego roku. - zdjęcie główne
Data publikacji: 2024-02-09
Mario

Mario

Data dodania: 2024-02-09

Tesli chyba bardzo zależy na zwiększeniu sprzedaży i to od samego początku obecnego roku.


W mediach społecznościowych takich jak X czy Youtube pojawia się coraz więcej reklam samochodów Tesli. 

Po niefortunnej wypowiedzi z początku roku Ilona maska o tym, że sprzedaż w tym roku będzie zdecydowanie słabsza w porównaniu do roku ubiegłego, akcje Tesli zaliczyły lot nurkowy w dół i to aż o 25%.


Odnoszę wrażenie że Musk powinien się ugryźć w język, przynajmniej czasami, bo jego wypowiedzi niestety nie wszystkim się podobają a do tej grupy zdecydowanie możemy zaliczyć inwestorów, którzy wydają pieniądze i to często niemałe aby zainwestować w Teslę.


Dlatego też Firma od początku roku kładzie duży nacisk na to, aby jak największa ilość potencjalnych klientów dowiedziała się o tym, że auta Tesli, po pierwsze są najbardziej zaawansowanymi samochodami elektrycznymi na świecie a po drugie można je kupić za niezwykle niską kwotę pieniędzy. Dotyczy to w szczególności rynku amerykańskiego oraz chińskiego.

Europa niestety jak zwykle zostaje na szarym końcu i musimy płacić dużo więcej za samochody amerykańskiego producenta.


Niedawno Model 3 w odświeżonej wersji Highland zaliczył podwyżkę ceny w USA o 1000 $. Nie jest to może zbyt duża podwyżka ale Tesla liczyła na lekkie wyhamowanie zamówień na to auto, ponieważ zebrała ich zbyt dużo. Znamy takie ruchy amerykańskiej firmy z przeszłości, choć wtedy dochodziło nawet do wstrzymania możliwości zamawiania aut na stronie producenta.


Wypychają Model Y i to na dużą skalę:


W tym momencie firmie zależy na tym, aby wyprzedać zapasy Tesli Model Y, która to już za kilka miesięcy ulegnie zdecydowanej przemianie. Mowa tutaj oczywiście o wersji Juniper, która jest w tym momencie w przygotowaniu a przecieki mówią o tym, że możemy ją zobaczyć już koło połowy obecnego roku.


Ceny nigdy nie były tak atrakcyjne


Wracając do cen w przypadku Modelu Y wygląda to naprawdę obiecująco, tym bardziej że Tesla pozwala obecnie na kumulację korzyści, jeżeli chodzi o zakup Modelu Y.


Możemy więc otrzymać dopłatę federalną i inne dodatki, które zapewnia rząd amerykański oraz władze stanowe na zakup pojazdów elektrycznych. Oznacza to obniżenie ceny wyjściowej auta o 7500 $, co jest bardzo znaczącą kwotą. Do tego dochodzą jeszcze inne możliwe benefity.


Co oprócz kasy?


Chodzi o to, że Tesla pozwala na przeniesienie wykupionego we wcześniejszym aucie systemu FSD zupełnie bezpłatnie do nową zakupionej Tesli, to samo dotyczy darmowego dożywotniego ładowania, które mieliśmy w swojej poprzedniej Tesli. Możemy ją teraz bezpłatnie przenieść do nowo kupionego auta. A kiedy zrobimy to wszystko i załapiemy się na wszelkie możliwe dopłaty i ulgi, wtedy zobaczymy, że cena za nasz Model Y jest po prostu śmieszna i to dosłownie. Porównując ją na przykład do cen konkurencji.


Za ile można mieć Model Y w USA?


Jak widzimy w cenniku na oficjalnej amerykańskiej stronie Tesli, cena za podstawowy Model Y z napędem na tylne koła, może wynieść nawet 32 890 $ po uwzględnieniu wszystkich odliczeń rabatów i dopłat.


Daje nam to w przeliczeniu na złotówki, kwotę nieco ponad 131 000 zł. Widać więc, że Tesli bardzo zależy na tym aby dobrze wypaść pod względem sprzedaży aut w pierwszym kwartale obecnego roku. 

Po niefortunnej wypowiedzi Muska, firma zapewne liczy na to, że jeżeli pokaże inwestorom bardzo dobre wyniki sprzedaży, wtedy prawdopodobnie jej akcje pójdą w górę (a właściwie ich kurs). 


Czy o 25%? 

Raczej nie, ale w obecnej sytuacji, po tak dużym spadku, każdy wzrost będzie mile widziany. Mamy więc sytuację w której amerykański producent sprzedaje Teslę Model Y za naprawdę śmieszne pieniądze.

130 000 zł dla średnio zarabiającego Amerykanina, to nie jest zbyt duża kwota jeśli chodzi o zakup w pełni elektrycznego samochodu, posiadającego takie możliwości jak Model Y. 


A jest to naprawdę bardzo uniwersalny pojazd z przyzwoitym zasięgiem oraz bardzo szybkim ładowaniem.

Czego więcej trzeba aby wygodnie jeździć, wygodnie ładować auto w domu, mieć do dyspozycji autopilota w trasie, no i oczywiście dostęp do najlepszej i najtańszej sieci ładowania na świecie?

Happy Days, jak mawiają anglojęzyczni...

Komentarze

Opinie użytkowników Tesla Model Y Oceń ten model

Ocena ogólna

Opinie:

Pawel

Data dodania: 21.02.2024
Testowałem przedzakupowo ,przez godzinę ,na tej samej trasie, kolejno : nową TM3 LR na 18 calowych kołach oraz kolejno TMY LR na 19 calowych i TMY LR na 20 calowych -moje zdanie : Pod wzgledem prowadzenia,zawieszenia : -TMY na 20 calowych : podskakuje na drobnych nierownosciach jak ping-pong ,jak dla mnie nie do przyjecia.TMY na 19 : troche lepiej ale w porownaniu do TM3 Highland dalej twardo.-dopiero w TM3 Highland zawieszenia mozna powiedzec ,iz jest komfortowe. Układ napędowy,przyspieszenie ,zużycie energii w każdym z powyższych rewelacja-faktycznie w tej cenie JAKO ELEKTRYK-nie ma nic lepszego.Jako samochód w ogóle w tej cenie /tzn.w porównaniu do spalinowego / to kiepski samochód- absurdalnie ascetyczny środek,sterowanie robione wbrew ergonomii i wypracowanym przez lata standardom np.wycieraczki włączane przyciskami na kierownicy TM3 ,brak czujników parkowania,deszczu ,brak spryskiwaczy reflektorów ,wątpliwej trwałości zawieszenie.TMY broni sie cena,ale TM3Highland jeździ lepiej
zobacz całą opinię

Piotr

Data dodania: 10.02.2024
"W wersji Long Rangę zawieszenie jest wręcz miękkie/kanapowe". - absurd kolego. Zawieszenie w Y jest bardzo twarde porównując z podobnymi suvami tej klasy. Miałem już Tiguana, Q5 i teraz Y. Tylko w tym aucie pasażerowie tylnej kanapy ciągle narzekają na tyle, że chyba zdecyduję się na wymianę zawieszenia.
zobacz całą opinię

Ostatnie komentarze

Jeśli jakaś wartość jest większa niż ... 27.02.2024
Powoływanie się na WHO niszczy wiarygodność ... 27.02.2024
Maksymalna moc AC to 22 KW a nie 11 KW. 27.02.2024

Tesla Model Y

Dane techniczne:

Oceń model
Przyspieszenie 0-100 km/h
Prędkość maksymalna
Zasięg oficjalny (WLTP)
Wszystkie dane Tesla Model Y

Ostatnie pytania Zadaj pytanie

Modele producenta Tesla