Orlen z rekordowym dofinansowaniem na infrastrukturę wodorową

Orlen, czołowa polska grupa paliwowa, otrzymała rekordowe wsparcie finansowe w wysokości 62 milionów euro na realizację trzeciej fazy swojego projektu „Clean cities – hydrogen mobility in Poland”.
Fot. Karolis Kavolelis / Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-04-24 Fot. Karolis Kavolelis / Shutterstock.com

Miłosz

Data dodania: 2024-04-24

Jest to największe wsparcie przyznane w historii instrumentu „Łącząc Europę” na rozwój infrastruktury wodorowej.


Ogromny krok ku ekologicznej mobilności


Projekt zakłada budowę 16 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru, które zostaną rozmieszczone na strategicznych trasach transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T w różnych częściach Polski. Dodatkowo, planowane jest stworzenie instalacji do produkcji zielonego wodoru jakości automotive w Szczecinie.


Przydatna infrastruktura w tle


W ramach poprzednich etapów projektu Orlen z sukcesem zainicjował budowę 8 stacji tankowania wodoru na terenie kraju oraz instalacji produkującej wodór we Włocławku. Inwestycje zasilono kilkudziesięcioma milionami złotych unijnego wsparcia. Obiekty służą już m.in. dostawom paliwa dla komunikacji miejskiej w Poznaniu oraz testom stacji w Katowicach. 


Stacje są kluczowe dla działania autobusów miejskiej komunikacji publicznej, samochodów osobowych oraz pojazdów ciężarowych, a ich sieć będzie stopniowo rozszerzana w miastach takich jak Piła, Warszawa, Gorzów Wielkopolski, Kraków, Bielsko-Biała oraz Włocławek.


Ambitne plany rozwoju


Do 2030 roku Orlen planuje rozwinąć sieć przekraczającą 100 stacji tankowania wodoru nie tylko w Polsce, ale także w Czechach i na Słowacji. Projekt zakłada wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz technologii przetwarzania odpadów komunalnych w zero- i niskoemisyjny wodór, z planowaną łączną mocą elektrolizerów na poziomie około 1 GW. Oczekuje się, że podjęte prace pozwolą na produkcję ponad 130 tys. ton odnawialnego wodoru rocznie do końca dekady.


Zdaniem Grzegorza Jóźwiaka, dyrektora Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych w Orlenie, rozwój paliw alternatywnych, w tym wodoru, odgrywa zasadniczą rolę w transformacji energetycznej, zwłaszcza w przemyśle oraz transporcie ciężkim i publicznym. Zainteresowanie pojazdami z napędem wodorowym sukcesywnie rośnie ze względu na wsparcie w tym zakresie udzielane przez NFOŚiGW oraz w ramach programów unijnych.

Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.

Ostatnie komentarze

Widzę, że kolega nie ogarnia współczesnych EV ... 04.05.2024