Plany rozjeżdżają się z rzeczywistością. Realizacja celów gospodarki wodorowej do 2030 roku jest coraz mniej realna

Zainteresowanie sektora prywatnego inwestycjami wodorowymi w Polsce rośnie. W tym roku ZE PAK planuje uruchomienie produkcji zielonego wodoru, a Polenergia realizuje projekt H2Silesia na Górnym Śląsku, który otrzymał prawie 143 mln euro dofinansowania od Komisji Europejskiej w ramach IPCEI Hy2Infra. Mimo to rynku wodoru w Polsce nie może w pełni rozwinąć swojego potencjału, ponieważ napotyka trzy główne bariery: regulacyjną, finansową i techniczną.
Fot. Scharfsinn / Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-06-08 Fot. Scharfsinn / Shutterstock.com

Miłosz

Data dodania: 2024-06-08

Zielony wodór, produkowany z odnawialnych źródeł energii poprzez elektrolizę, jest podstawą transformacji energetycznej. Wodór jest niezbędny do dekarbonizacji sektorów gospodarki, w których zielona energia nie wystarcza. Stabilizuje on produkcję zielonej energii elektrycznej i pomaga unikać emisji dwutlenku węgla w sektorach takich jak produkcja stali, cementu oraz transport morski i lotniczy.


UE ma ambitne plany w związku z wodorem


Komisja Europejska w 2020 roku opublikowała „Strategię wodorową dla neutralnej klimatycznie Europy”, która wskazuje zielony wodór jako kluczowy nośnik energii. Do 2050 roku wodór ma stać się w UE w pełni zeroemisyjnym, ogólnodostępnym źródłem energii.


Polska, trzeci największy producent wodoru w UE, przyjęła własną „Strategię wodorową do roku 2030 z perspektywą do 2040 roku”, która zakłada zainstalowanie około 2 GW mocy wytwórczych niskoemisyjnego wodoru do końca tej dekady.


Rozwój napotkał bariery 


Niestety rozwój rynku wodoru napotyka na bariery regulacyjne, finansowe i techniczne. Polskie przepisy co prawda nie przeszkadzają aż tak mocno w rozwoju produkcji wodoru, jednak system dotowania wymaga dopracowania. Na razie jest on niedopasowany do regionów i niewystarczająco podzielony na kraje europejskie. Cieszy fakt, że inwestycjami wodorowymi coraz bardziej interesuje się sektor prywatny. Zdecydowanie bardziej otwarte na ryzyko są fundusze inwestycyjne.


Ważne jest szybkie odblokowanie regulacji związanych z produkcją zielonej energii i zwiększenie jej udziału w Polsce. Rozwój technologiczny wymaga wielu działań, a zdobyte doświadczenie pozwala na ciągłe doskonalenie. Przyspieszenie realizacji projektów umożliwi Polsce zostanie liderem w produkcji zielonego wodoru i łatwiejsze dostosowanie się do Europejskiego Zielonego Ładu.

Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.

Ostatnie komentarze

KIedy będzie czynna ładowarka w Nysie? Stoi ... 25.08.2024
Dopiero planują węglik krzemu? Z tego wynika, ... 22.08.2024