Ponad 40% Polaków planuje kupić samochód. Część pod uwagę bierze również auta elektryczne

Z badania „Portfele Polaków pod lupą” przeprowadzonego na zlecenie Volkswagen Financial Services wynika, że Polacy są coraz mocniej zainteresowani kupnem samochodów. W 2024 roku 42% respondentów – o ponad jedną trzecią więcej niż w 2023 – rozważa taką inwestycję.
Maksym93 shutterstock_
Data publikacji: 2024-01-25 Maksym93 shutterstock_

Miłosz

Data dodania: 2024-01-25

Znaczna część ankietowanych jest gotowa wydać na nowe auto między 100 a 150 tys. zł. To kwota otwierająca drzwi do rynku nowych samochodów elektrycznych.


W stronę elektromobilności


Polacy coraz częściej myślą o elektrycznej przyszłości motoryzacji. I pomimo że na polskim rynku nadal dominują samochody z napędem konwencjonalnym, to świadomość i zainteresowanie pojazdami elektrycznymi wśród naszych rodaków rośnie. Chęć zakupu samochodu elektrycznego zadeklarowało 5% ankietowanych.
W porównaniu z unijnymi prognozami ekspansji e-mobilności i ograniczenia śladu węglowego to nadal niewiele, jednak warto pamiętać, że każda kolejna osoba przekonana do „elektryka” przybliża Polskę do wypełnienia ambitnych celów prośrodowiskowych. 


EV w Polsce – rosnąca popularność w obliczu wyzwań


Chociaż popularność pojazdów elektrycznych w Polsce rośnie stopniowo, Polacy ciągle podnoszą wyzwania związane z użytkowaniem EV. Przede wszystkim wskazują na wysoką cenę tych pojazdów i ograniczoną infrastrukturę ładowania. Aż 71% respondentów za główną barierę uznało cenę, podczas gdy 57% podzieliło się obawami związanymi z dostępnością miejsc, w których można zasilić „elektryka” prądem (na koniec ubiegłego roku w Polsce działało blisko 6 tys. ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych).


Mimo to na koniec grudnia 2023 roku w Polsce zanotowano łącznie 57 065 zarejestrowanych samochodów elektrycznych (BEV) osobowych i użytkowych. Jak wynika z danych Licznika Elektromobilności, w ciągu ostatnich 12 miesięcy ich liczba wzrosła o 23 651 pojazdów, czyli o 52% w porównaniu z 2022 rokiem.


Elektryczne dylematy 


Pomimo wzrostu sprzedaży samochodów elektrycznych – od stycznia do końca listopada 2023 roku na obszar monitorowany przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów dostarczono 1,81 mln „elektryków” (1,3 mln rok wcześniej) – realizacja oczekiwań branży ciągle napotyka przeszkody. Ponadto wsparcie w formie zachęt finansowych dla EV jest stopniowo wycofywane – norweski rząd zabrał część ulg na auta elektryczne. Drogą eliminacji wsparcia dla użytkowników „elektryków" poszły również Niemcy i Szwajcaria.


Z roku na rok rośnie świadomość co do znaczenia pojazdów elektrycznych na rynku, a przeszkody utrudniające wprowadzenie e-mobilności na szerszą skalę stają się impulsem do działania dla producentów i decydentów, przy okazji służąc międzyfirmowej oraz międzykrajowej rywalizacji zdolnej napędzić rynek e-mobility.

Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.

Ostatnie komentarze

KIedy będzie czynna ładowarka w Nysie? Stoi ... 25.08.2024
Dopiero planują węglik krzemu? Z tego wynika, ... 22.08.2024