Produkcja wodoru może być jeszcze efektywniejsza. Ta technologia w tym pomoże

hiPower Energy, znana wcześniej jako Arena.pl SA, podjęła strategiczną decyzję o rozszerzeniu swojego portfolio technologicznego o zaawansowaną technologię zgazowania biomasy w środowisku plazmy.
Fot. petrmalinak / Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-05-13 Fot. petrmalinak / Shutterstock.com

Miłosz

Data dodania: 2024-05-13

Współpraca z Hydrogenium Prosta SA, właścicielem IP tej technologii, umożliwi przemianę biomasę w czysty gaz syntezowy. Pierwszym krokiem w tym partnerstwie będzie przeprowadzenie audytu technologicznego i prawnego (audyt ma zostać zakończony nie później niż 30 maja 2024 roku). Po pozytywnej weryfikacji hiPower Energy zakupi 300 akcji Hydrogenium Prosta za 30 tys. zł.


Technologia plazmowego zgazowania biomasy


Dzięki ponad dwudziestoletnim badaniom Hydrogenium Prosta opracowało metodę, która pozwala na efektywną konwersję węgla z biomasy w gaz syntezowy, używany do produkcji zielonego wodoru. Plazmowa piroliza biomasy to technologia umożliwiająca produkcję gazu syntezowego o wysokiej zawartości wodoru (ponad 50%) i tlenku węgla (ponad 30%), bez smoły. To przełomowe rozwiązanie, będące w stanie wyraźnie obniżyć koszty energetyczne, szczególnie przydatne dla przemysłu ciężkiego i transportu morskiego.


Gaz syntezowy może się przydać 


Wyprodukowany w procesie plazmowego zgazowania gaz syntezowy bogaty w wodór można wykorzystać do dalszej produkcji paliw i chemikaliów, takich jak metanol. Taki metanol znajduje zastosowanie w transporcie miejskim i może być wykorzystany w zmodernizowanych silnikach. Co więcej, jest on kluczowym surowcem do produkcji zielonego amoniaku, niezbędnego w przemyśle nawozowym.


Dzięki tej technologii przedsiębiorstwa chemiczne mogą przekształcić swoje procesy w bardziej zrównoważone, bazujące na odnawialnych źródłach surowców.


Strategiczne podejście hiPower Energy


Jacek Gliniak, prezes hiPower Energy, stwierdził, że zagregowanie tej technologii do portfolio spółki dużo znaczy dla długoterminowej wartości dla akcjonariuszy.


Firma, będąca liderem w innowacjach wodorowych i notowana na rynku NewConnect, skupia się na technologiach związanych z zielonym metanolem i zielonym wodorem. Gliniak uważa, że szeroki wachlarz rozwiązań technologicznych pozwoli hiPower Energy elastycznie dostosować ofertę do potrzeb rynkowych.

 

Jest potencjał


hiPower Energy kontynuuje rozwój innowacyjnych rozwiązań wodorowych. Firma wdraża unikatową technologię odzysku wodoru z gazów resztkowych i ma w swoim asortymencie technologię recyklingu wodoru HRP, mobilne stacje ładowania pojazdów elektrycznych myGO, a także ogniwa paliwowe mGen zasilane metanolem.


To rozwiązania mające potencjał do zrewolucjonizowania rynku produkcji energii, otwierające nowe możliwości dla zrównoważonej transformacji, z metanolem jako bezpiecznym i efektywnym źródłem.

Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.

Ostatnie komentarze