Przełomowy lipiec dla stolicy. Uruchomiono warszawską strefę czystego transportu

Od 1 lipca w Warszawie działa strefa czystego transportu (SCT). Kierowcy jeżdżący samochodami benzynowymi starszymi niż 27 lat oraz dieslami starszymi niż 18 lat nie będą mogli wjechać do strefy obejmującej 37 kilometrów kwadratowych.
Fot. Magdalena Teterdynko / Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-07-03 Fot. Magdalena Teterdynko / Shutterstock.com
Ciekawe co z ludźmi którzy zamieszkują te 37 ... 09.07.2024

Miłosz

Data dodania: 2024-07-03

W 2023 roku warszawscy radni przegłosowali utworzenie SCT, a od 1 lipca ograniczenia wjazdu objęły obszar o powierzchni 7% miasta, w tym całe Śródmieście i fragmenty centralnych dzielnic. Granice strefy pokrywają się z głównymi drogami i liniami kolejowymi, obejmując m.in. al. Prymasa Tysiąclecia, Al. Jerozolimskie, ul. Kopińską, ul. Wawelską, al. Armii Ludowej, al. Stanów Zjednoczonych, ul. Wiatraczną i północną obwodnicę kolejową.


Pięć etapów


Wdrożenie SCT podzielono na pięć etapów. W pierwszym, obowiązującym od 1 lipca, zakaz wjazdu dotyczy pojazdów benzynowych wyprodukowanych przed 1997 roku oraz diesli starszych niż 2005 rok.


Kolejny etap zaplanowano na 2026 rok. Wówczas zakaz obejmie pojazdy benzynowe starsze niż 26 lat i diesle starsze niż 17 lat. Od 2028 roku przepisy obejmą również mieszkańców Warszawy (pierwsze dwa etapy nie dotyczą obywateli mieszkających i płacących podatki w stolicy Polski).


Dobra wiadomość


Czy strefa oznacza rewolucję dla kierowców? Niekoniecznie. Aż 97% posiadaczy aut nie musi podejmować żadnych działań, ponieważ ich pojazdy spełniają normy SCT. Na wszelki wypadek w razie wątpliwości można to szybko sprawdzić. Aplikacja mObywatel oraz strona internetowa um.warszawa.pl/SCT umożliwiają łatwą weryfikację tego, czy samochód spełnia wymagania strefy.


Wyjątki obejmują mieszkańców Warszawy, seniorów, osoby z niepełnosprawnościami oraz właścicieli samochodów zabytkowych. W przypadku niespełniania wymagań konieczne jest zgłoszenie pojazdu i wniesienie drobnej opłaty.


Kontrola pojazdów odbywa się przez odczyt tablicy rejestracyjnej przez system przenośnych kamer oraz patrole policji. Za brak rejestracji pojazdu objętego wyjątkiem grozi kara do 500 zł.

Komentarze (1)

0/10
  • Alicja
    odpowiedz

    Ciekawe co z ludźmi którzy zamieszkują te 37 kilometrów kwadratowych i mają samochody starsze niż te wymienione w artykule ,muszą zakupić w takim razie nowszy pojazd ?😂

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.

Ostatnie komentarze

KIedy będzie czynna ładowarka w Nysie? Stoi ... 25.08.2024
Dopiero planują węglik krzemu? Z tego wynika, ... 22.08.2024