Rosnące ceny energii zagrażają branży motoryzacyjnej
Badanie „Automotive Manufacturing Outlook Survey 2023” ujawniło, że koszty energii są główną przeszkodą dla ponad połowy europejskich firm. W Azji i Ameryce Północnej sytuacja wygląda nieco inaczej – tam firmy bardziej obawiają się rosnących kosztów pracy i sprzętu.
Cyfryzacja i automatyzacja
Co czeka branżę motoryzacyjną w najbliższych latach? Dwie trzecie ankietowanych wskazuje na znaczące zmiany w obszarach oprogramowania, cyfryzacji i zarządzania danymi. Automatyzacja i robotyka również zyskają na znaczeniu, podobnie jak produkcja modularna i elastyczna, które umożliwiają szybsze adaptowanie się do zmieniających się technologii.
Cyfryzacja może pomóc europejskim firmom skuteczniej zarządzać zasobami i zmniejszać zużycie energii, podczas gdy robotyka pozwoli zminimalizować koszty pracy.
Mocna pozycja w Europie
Polska, jako jeden z czołowych producentów części samochodowych w Europie, stawia czoła wyzwaniom zamieszczonym w raporcie ABB. Przekształcając się z kraju o niskich kosztach operacyjnych w kraj o średnich kosztach, Polska utrzymuje swoją pozycję dzięki dostępności wykwalifikowanej kadry, rosnącej automatyzacji i stabilnej sytuacji polityczno-ekonomicznej.
Mimo problemów fabryk Volvo, Scanii i Fiata rynek powinien utrzymać silną pozycję dzięki rozwojowi elektromobilności i nowych zakładów produkujących podzespoły dla samochodów elektrycznych.
Robot ramię w ramię z człowiekiem
W badaniu ABB większość respondentów wskazała na automatyzację i robotyzację jako główne czynniki zmieniające branżę w najbliższych latach. Coraz większą rolę będą odgrywać roboty współpracujące, mogące pracować ramię w ramię z ludźmi bez potrzeby użycia skomplikowanych zabezpieczeń.
Inwestycje w roboty przemysłowe szybko się zwracają, ponieważ zwiększają wydajność produkcji i obniżają koszty pracy. Roboty minimalizują również ilość odpadów i błędów produkcyjnych, co jest bardzo ważne dla sektora motoryzacyjnego w Europie.
Komentarze