Rosnące ceny energii zagrażają branży motoryzacyjnej

Branża motoryzacyjna boryka się z wieloma wyzwaniami, a jednym z głównych problemów jest brak wykwalifikowanej kadry. Jak pokazał raport ABB, wysokie ceny energii dodatkowo obciążają europejskich producentów.
Fot. Halfpoint / Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-06-05 Fot. Halfpoint / Shutterstock.com

Miłosz

Data dodania: 2024-06-05

Górski Pałacyk Noclegi

Badanie „Automotive Manufacturing Outlook Survey 2023” ujawniło, że koszty energii są główną przeszkodą dla ponad połowy europejskich firm. W Azji i Ameryce Północnej sytuacja wygląda nieco inaczej – tam firmy bardziej obawiają się rosnących kosztów pracy i sprzętu.


Cyfryzacja i automatyzacja


Co czeka branżę motoryzacyjną w najbliższych latach? Dwie trzecie ankietowanych wskazuje na znaczące zmiany w obszarach oprogramowania, cyfryzacji i zarządzania danymi. Automatyzacja i robotyka również zyskają na znaczeniu, podobnie jak produkcja modularna i elastyczna, które umożliwiają szybsze adaptowanie się do zmieniających się technologii.


Cyfryzacja może pomóc europejskim firmom skuteczniej zarządzać zasobami i zmniejszać zużycie energii, podczas gdy robotyka pozwoli zminimalizować koszty pracy.


Mocna pozycja w Europie


Polska, jako jeden z czołowych producentów części samochodowych w Europie, stawia czoła wyzwaniom zamieszczonym w raporcie ABB. Przekształcając się z kraju o niskich kosztach operacyjnych w kraj o średnich kosztach, Polska utrzymuje swoją pozycję dzięki dostępności wykwalifikowanej kadry, rosnącej automatyzacji i stabilnej sytuacji polityczno-ekonomicznej.


Mimo problemów fabryk Volvo, Scanii i Fiata rynek powinien utrzymać silną pozycję dzięki rozwojowi elektromobilności i nowych zakładów produkujących podzespoły dla samochodów elektrycznych.


Robot ramię w ramię z człowiekiem


W badaniu ABB większość respondentów wskazała na automatyzację i robotyzację jako główne czynniki zmieniające branżę w najbliższych latach. Coraz większą rolę będą odgrywać roboty współpracujące, mogące pracować ramię w ramię z ludźmi bez potrzeby użycia skomplikowanych zabezpieczeń.


Inwestycje w roboty przemysłowe szybko się zwracają, ponieważ zwiększają wydajność produkcji i obniżają koszty pracy. Roboty minimalizują również ilość odpadów i błędów produkcyjnych, co jest bardzo ważne dla sektora motoryzacyjnego w Europie.

Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.