SpaceX bije kolejny rekord, Elon Musk zaciera ręce

SpaceX to jedna z firm Elona Muska. Miała ciężkie chwile, doprowadzając swojego właściciela prawie do bankructwa. Jednak jeden udany lot przesądził o tym, że dziś SpaceX to lider branży kosmicznej, a inni gonią go i naśladują. Coś mi to przypomina
Fot.  Evan El-Amin  Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-04-17 Fot. Evan El-Amin Shutterstock.com
Mario

Mario

Data dodania: 2024-04-17

Nie samą Teslą człowiek żyje:)

Jak się okazuje SpaceX, czyli firma Elona Muska zajmująca się lotami w kosmos, radzi sobie coraz lepiej. 

Z roku na rok, bijąc rekordy w ilości lotów w przestrzeń kosmiczną, ale co ważniejsze, rekordy w ilości lotów wykonanych za pomocą tego samego statku (rakiety).


Kolejny udany start:


W piątek 12 kwietnia SpaceX pomyślnie wystrzeliło oraz wylądowało Falcona 9 po raz 20., co stanowiło nowy kamień milowy w historii rakiet sprawdzonych w locie wielokrotnie.
Wystrzelenie odbyło się z kompleksu Space Launch Complex 40 na stacji sił kosmicznych Cape Canaveral, kolejnym rekordem firmy jest przerwa między lotami, która trwała zaledwie 2 dni, 19 godzin i 42 minut. Według postu na X z Space Launch Delta 45, poprzedni rekord wynosił 3 dni, 17 godzin i 24 minuty.
Zdolność SpaceX do szybkiego obracania platform startowych pomoże im osiągnąć cel 144 startów w ciągu jednego roku, co obecnie jest na dobrej drodze do osiągnięcia, tak zawrotnej ilości lotów w ciągu zaledwie 12 miesięcy.


Kiedy SpaceX zaczęło stawiać pierwsze kroki w kierunku rakiet wielokrotnego użytku, wielu przedstawicieli branży twierdziło, że jest to niewykonalne i zbyt kosztowne. Jesteśmy kilka lat do przodu i okazuje się, że SpaceX jest liderem światowej branży startów, pod względem częstotliwości misji i masy ładunku wysyłanego na orbitę.
Uznane firmy, które kiedyś śmiały się z koncepcji wielokrotnego wykorzystania rakiet, obecnie opracowują właśnie takie rakiety.


Dziesiątki udanych lotów na liczniku SpaceX:


Falconem 9, który pobił rekord, jest Booster 1062, który ostatni raz poleciał 28 dni temu. B1062 bezpiecznie wypuścił na orbitę 8 ludzi, 2 satelity GPS, 2 satelity telekomunikacyjne, grupę satelitów internetowych OneWeb i 13 misji Starlink. Dziewiczy start B1062 miał miejsce w listopadzie 2020 r., a jego loty odbywają się już od ponad 3 lat, podczas gdy SpaceX w dalszym ciągu przesuwa granice przydatności i wytrzymałości swoich rakiet.
B1062 prawdopodobnie nie będzie już rekordzistą, ponieważ na swoje kolejne misje czekają obecnie dwa inne Falcony, a oba wykonały już po 19 lotów.


Misją B1062 była Starlink Group 6-49, która podobnie jak inne misje Grupy 6 została wysłana na orbitę o nachyleniu 43 stopni. B1062 wylądował po raz 20. na statku bezzałogowym „A Shortfall of Gravitas”, który stacjonował na wschód od Bahamów.
SpaceX zwrócił już B1062 do Port Canaveral i w nadchodzących tygodniach rozpocznie przetwarzanie danych po locie i najprawdopodobniej, przygotowania do 21 lotu.


Każda rakieta przed ponownym startem musi przejść bardzo rygorystyczne testy bezpieczeństwa. To bardzo skomplikowane urządzenia, których kluczową składową są silniki. Wyglądające nieco jak plątanina rurek i kabli. Jednak to tylko pozory. W rzeczywistości są precyzyjnie zbudowanymi silnikami rakietowymi, wykonanymi z najlepszych dostępnych dziś materiałów, które są w stanie wytrzymać ekstremum takie jak pustka kosmosu, oraz zderzenie z atmosferą ziemską, kiedy pędzą z powrotem w naszym kierunku.

Komentarze

0/10

Autor

Mario

Mario

Wielbiciel nowych technologii. Szczególnie interesuje się Teslą czy SpaceX, oraz innymi firmami związanymi z Elonem Muskiem. Pisze i publikuje artykuły i posty głównie na łamach TeslaKlubPolska, a także dla serwisu otoev.pl Współpracuje bezpośrednio z Teslą, starając się przybliżyć i pokazać te właśnie auta elektryczne z jak najlepszej strony. Uświadamia i szkoli w zakresie elektromobilności.

Ostatnie komentarze

No cóż...Tankowanie benzyny, a także oleju ... 30.04.2024
Brawo!!! Zgadzam się w pełni i mogę się ... 30.04.2024
Tylko aby nie wyszło jak z tanią Teslą :)_ 30.04.2024