Starlink pomaga w Japonii, po trzęsieniu ziemi

1 stycznia Japonię dotknęło kolejne wielkie nieszczęście. Trzęsienie ziemi o niszczycielskiej sile przetoczyło się przez półwysep na wyspie Honsiu.
Fot. “Obraz użyty na podstawie licencji od Shutterstock.com”
Data publikacji: 2024-01-08 Fot. “Obraz użyty na podstawie licencji od Shutterstock.com”

MM

Data dodania: 2024-01-08

Aż mi szkoda Japończyków. To miły i honorowy naród, bardzo pracowity. 

Jednak w ostatnich latach dostał porządnie w kość i to bardzo dosłownie. Trzęsienia ziemi, kolejne właśnie za nami, Fukushima i wiele innych naturalnych kataklizmów, które w mniejszym lub większym stopniu nękają ten wyspiarski naród.


Z pomocą Japończykom przychodzi Elon Musk i jego Starlink, czyli system Internetu, który radzi sobie praktycznie w każdych warunkach. Dzięki krążącym po orbicie Ziemi małym satelitom. Właśnie ta siatka zapewnia odbiór sygnału sieci tu na Ziemi.


Usługa internetowa Starlink firmy SpaceX pomaga w odbudowie Japonii po trzęsieniu ziemi, które miało miejsce 1 stycznia. 
Trzęsienie ziemi o sile M7.5 w pobliżu zachodniego wybrzeża wyspy Honsiu miało miejsce w wyniku rozładowania naprężeń na niewielkim uskoku wstecznym na małej głębokości. 

Japonia jest regionem bardzo aktywnym sejsmicznie, który należy do tzw. Pacyficznego Pierścienia Ognia.

Brzmi groźnie, i na podstawie tego, co dzieje się z tym krajem w ciągu ostatnich kilkunastu lat, rzeczywiście tak jest.


Starlinki w Japonii


Japoński operator telekomunikacyjny KDDI świadczy usługi Starlink japońskim siłom samoobrony, przedsiębiorstwom energetycznym, samorządom lokalnym i innym organizacjom, pomagając w pracach ratowniczych i restauratorskich.

KDDI szybko poradziło sobie z następstwami trzęsień ziemi, aby założyć stacje bazowe dla ludzi w całej Japonii. Shugo Takagi – zastępca kierownika centrali biznesowej rozwiązań i działu projektowego KDDI – szacuje, że japońska firma telekomunikacyjna zatrudnia w swojej bazie w Kanazawie około 200 pracowników, non stop pracujących nad poprawieniem komunikacji, która bardzo szwankuje po takich właśnie zdarzeniach.
KDDI wysyła  firmom sprzęt Starlink , aby mogły utrzymywać linie komunikacyjne podczas prac nad przywróceniem regularnych dostaw mediów i artykułów pierwszej potrzeby dla osób dotkniętych trzęsieniami ziemi.


Takagi dodał, że popyt na Starlink wzrósł w miarę kontynuowania usuwania skutków tego nieszczęścia. Poinformował, że do Kanazawy przewieziono 150 anten Starlink, z czego 60 jest dostępnych do wynajęcia. Zastępca kierownika KDDI powiedział również, że większość ludzi początkowo nie wiedziała, jak korzystać ze sprzętu Starlink, ponieważ nie była z nim zaznajomiona.

Jednak ludzie szybko nauczyli się obsługi sprzętu Starlink. 


SpaceX i KDDI współpracują w Japonii od sierpnia 2023 r., kilka miesięcy przed trzęsieniem ziemi na półwyspie Noto. Obie firmy podpisały umowę na świadczenie  usług satelitarnych-komórkowych w Japonii . Dzięki połączeniu internetowemu Starlink SpaceX i KDDI planowały początkowo oferować SMS-y z usługami głosowymi i transmisją danych, które zostaną dodane później.


W zeszłym tygodniu SpaceX opublikowało zdjęcia sześciu satelitów Starlink z funkcją Direct to Cell, umożliwiającą komunikację w lokalizacjach pozbawionych łączności komórkowej. Funkcja Direct to Cell byłaby przydatna w martwych strefach i pomocna podczas lub po klęskach żywiołowych, takich jak trzęsienie ziemi na półwyspie Noto.


Starlink nie pierwszy raz pomaga podczas nieszczęść tego typu. Czy to trzęsienia ziemi w Japonii, czy wojna w Ukrainie, czy huragany w USA, firma stara się zawsze być w takich miejscach i nieść, często bezpłatnie, pomoc w przywróceniu komunikacji, która jest przecież tak ważna, podczas tego typu nieszczęść nawiedzających różne obszary na całym świecie.



Komentarze

0/10

Autor

MM

Wielbiciel nowych technologii. Szczególnie interesuje się Teslą czy SpaceX, oraz innymi firmami związanymi z Elonem Muskiem. Pisze i publikuje artykuły i posty głównie na łamach TeslaKlubPolska, a także dla serwisu otoev.pl Współpracuje bezpośrednio z Teslą, starając się przybliżyć i pokazać te właśnie auta elektryczne z jak najlepszej strony. Uświadamia i szkoli w zakresie elektromobilności.

Ostatnie komentarze

KIedy będzie czynna ładowarka w Nysie? Stoi ... 25.08.2024
Dopiero planują węglik krzemu? Z tego wynika, ... 22.08.2024