Taryfy dynamiczne - czyli jak ładować elektryka za 2 grosze

Cena energii elektrycznej w niektóre pory dnia jest kilkukrotnie niższa niż ta, którą płacicie na rachunkach według płaskiej taryfy. Już od sierpnia będziecie mogli skorzystać z dynamicznych taryf i naładować samochód elektryczny dosłownie za kilka groszy.
fot: Lisa-S / shutterstock
Data publikacji: 2024-03-26 fot: Lisa-S / shutterstock

Miłosz

Data dodania: 2024-03-26

W 2024 roku nastąpią zmiany w polskim sektorze energetycznym, związane z nowelizacją ustawy Prawo Energetyczne. Jedną z kluczowych zmian jest wprowadzenie możliwości zawarcia umowy z ceną dynamiczną energii elektrycznej od 24 sierpnia 2024 roku.


Do przedstawienia ofert z taryfą dynamiczną jest zobowiązany każdy sprzedawca energii elektrycznej obsługujący ponad 200 tys. odbiorców.


Dynamiczne ceny energii elektrycznej


To rozwiązanie pozwoli odbiorcom na płacenie za energię elektryczną w cenach, które będą bezpośrednio odzwierciedlać aktualne wahania na rynkach energii. W przeciwieństwie do tradycyjnych umów, w których cena jest stała, tutaj cena energii będzie mogła zmieniać się nawet co 15 minut, zależnie od notowań rynku spot na Towarowej Giełdzie Energii SA.


W niektóre pory dnia cena energii elektrycznej jest bliska zeru


Zobaczcie przykład z 10 marca tego roku. W godzinach od 11 do 16 cena prądu za 1 MWh wahała się w przedziale od 20 do 80 zł, to oznacza 2-8 groszy za kilowatogodzinę. 


źrodło: https://tge.pl/energia-elektryczna-rdn?dateShow=09-03-2024&dateAction=prev



Internetowa porównywarka ofert


Wybór najkorzystniej oferty ułatwi elektroniczna porównywarka ofert sprzedawców prądu. Od 24 sierpnia br., dzięki porównywarce prowadzonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), odbiorcy w gospodarstwach domowych oraz mikroprzedsiębiorcy będą mogli w łatwy sposób porównać dostępne oferty, w tym te z cenami dynamicznymi. Głównym zadaniem tego narzędzia jest zwiększenie przejrzystości rynku i co za tym idzie – pomoc odbiorcom w podjęciu świadomej decyzji.


Wybór sprzedawcy prądu według preferencji


Jak przypomniał URE, „zgodnie z obowiązującymi przepisami klienci w gospodarstwach domowych mogą wybrać swojego sprzedawcę prądu. Oznacza to, że klient nie ma obowiązku kupowania prądu od dotychczasowego sprzedawcy”. To otwiera klientom drogę do szukania ofert bardziej dostosowanych do ich potrzeb i możliwości finansowych.


Aby skorzystać z tej opcji, odbiorcy muszą spełnić dwa warunki: być odbiorcą końcowym energii elektrycznej i posiadać zainstalowany licznik zdalnego odczytu.


Taryfa umożliwi obniżenie rachunków za prąd, ale pod warunkiem, że będziemy umieli z niej skorzystać, czyli że rozumiemy, jak działa rynek – wiemy, od czego zależą ceny energii i jak kształtują się w poszczególnych godzinach.

Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.

Ostatnie komentarze

KIedy będzie czynna ładowarka w Nysie? Stoi ... 25.08.2024
Dopiero planują węglik krzemu? Z tego wynika, ... 22.08.2024