Technik elektromobilności – nowa specjalność w szkolnictwie
Od 1 września 2024 roku uczniowie będą mogli zgłębiać tajniki specjalności na miarę XXI wieku, która otworzy przed nimi drzwi do świata zaawansowanych technologii pojazdów nisko- i zeroemisyjnych.
Kwalifikacje nowej generacji
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego podpisana przez minister edukacji Barbarę Nowacką pociągnie za sobą szansę na wykształcenie wysoko wykwalifikowanych specjalistów w branży na miarę XXI wieku.
Technik elektromobilności to niewątpliwie zawód przyszłości, koncentrujący się na mechatronice pojazdów samochodowych oraz organizacji i prowadzeniu procesu obsługi oraz naprawy pojazdów elektrycznych i hybrydowych.
Edukacja w takt postępu
Decyzja o wprowadzeniu nowego zawodu do klasyfikacji jest reakcją na gwałtowny rozwój elektromobilności zarówno w Polsce, jak i w Europie. Wraz z rosnącą popularnością pojazdów elektrycznych i hybrydowych oraz postępującym ograniczeniem emisji ten sektor wymaga specjalistów z odpowiednimi umiejętnościami.
Wprowadzenie kształcenia w zakresie elektromechaniki pojazdów elektrycznych, hybrydowych i wodorowych to odpowiedź na potrzeby rynku, kształtowane przez świadomość społeczną i regulacje Unii Europejskiej.
Przyszłość w twoich rękach
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik elektromobilności będzie dysponował nie tylko solidnymi podstawami teoretycznymi, ale również praktycznymi umiejętnościami w zakresie obsługi nowoczesnych „elektryków”.
W toku nauki kandydat do roli specjalisty w dziedzinie elektromobilności zapozna się kompleksowo z elektrycznymi układami napędowymi i systemami pracy baterii, nauczy się prowadzić precyzyjną diagnostykę oraz naprawiać auta elektryczne. Dodatkowo specjalista powinien być biegły w przygotowaniu pojazdu elektrycznego do naprawy.
Wiedza o budowie pojazdów, baterii oraz umiejętności związane z bezpiecznym postępowaniem z wysokimi napięciami i diagnozowaniem układów otworzą przed absolwentami szerokie perspektywy w dynamicznie rozwijającej się branży. Tak więc, rozpoczęcie kształcenia na nowym kierunku to nie tylko krok ku nowoczesnej edukacji, ale przede wszystkim ku przyszłości, w której elektromobilność odgrywa kluczową rolę.
Komentarze