Tesla Model 3 LFP, ładowanie 25-90% SOC w 21 minut.

Jak szybko możemy naładować teslę Model 3 w zimie, kiedy temperatury nie sprzyjają a same auta i ich baterie są przemarznięte na kość. jest na to prosty sposób, do którego zachęca sama Tesla.
Tesla Model 3 LFP, ładowanie 25-90% SOC w 21 minut. - zdjęcie główne
Data publikacji: 2024-01-04
może będzie kiedyś update na ten temat 05.01.2024
Mario

Mario

Data dodania: 2024-01-04

Baterie służące do napędzania naszych aut elektrycznych właściwie z miesiąca na miesiąc stają się urządzeniami coraz bardziej zaawansowanymi technologicznie.

Jak się okazuje najmniejsza bateria montowana w Tesli Model 3 o pojemności 60 kWh jest właśnie przedstawicielem takiej zaawansowanej technologii.

Baterie tego typu nazywane są również bateriami LFP, czyli litowo-żelazowo-fosforanowymi.

Ich bardzo dużą zaletą jest to, że można je bez problemu ładować do 100%, co jest bardzo wygodne, ponieważ większość użytkowników aut elektrycznych nie chce zawracać sobie głowy pilnowaniem stanu naładowania akumulatora ich auta i tego aby na co dzień nie przekraczać 80%, bo właśnie taki stan naładowania jest zalecany przy zwykłych bateriach litowo-jonowych.



Wydajność baterii LFP w niskich temperaturach.


Baterie LFP mają niestety jedną ważną i dużą wadę. Nie lubią one niskich temperatur. Właśnie przy niskich temperaturach procesy chemiczne oraz fizyczne zachodzące wewnątrz ogniw, znacząco zwalniają powodując to, że baterie stają się mniej wydajne, przez co skraca się zasięg samochodu.



Jak pomóc baterii podczas jazdy zimą?


Bardzo ważną rzeczą właśnie podczas zimy jest przygotowanie termiczne baterii do użytkowania, zarówno w mieście jak i w trasie (szczególnie w trasie).
System BMS podgrzewa wstępnie baterie, jeśli tylko w nawigacji auta wybierzemy szybką stację ładowania jako nasze miejsce docelowe.
Wtedy to rozpoczyna się podgrzewanie baterii do optymalnej temperatury ogniw wynoszącej 48 do 52°C.
Oprócz tego że auto elektryczne z ciepłą baterią zużywa mniej energii podczas jazdy niż auto z wyziębioną baterią, mamy jeszcze jeden bardzo duży plus dotyczący ładowania samochodu na szybkiej stacji DC.



Bateria LFP wstępnie podgrzana potrafi zaskoczyć i to bardzo pozytywnie!


Ostatnio dość intensywnie testuję auto wyposażone w baterię o pojemności 60 kWh marki Tesla, 

jest to Model 3. 

Auto z pomocą ciepła, więc jest bardziej wydajne w niskich temperaturach od aut sprzed liftingu w 2021 roku, kiedy to pompy ciepła zaczęły być montowane w autach tego amerykańskiego producenta.

Poniższe dane pokazują jak szybko możemy naładować taki samochód, jeżeli tylko nasza bateria trakcyjna będzie podgrzana do odpowiedniej temperatury.


Jak pomóc naszej baterii zimą, to ważne.


Z obserwacji wynika, że najlepiej podczas zimy zrobić to około 100 km przed stacją na której mamy się ładować. Można zrobić to wcześniej, ale 100 km wcześniej daje wystarczająco dużo czasu aby pojazd na spokojnie podgrzał cały pakiet. 

Wtedy w nawigacji wybieramy szybką stację DC, jako naszą destynacje a samochód zaczyna podgrzewać powoli baterie tak, aby osiągnęła ona optymalną temperaturę kiedy dojedziemy na miejsce.

Takie Postępowanie daje ogromne plusy podczas samego ładowania. Auto rozpoczyna proces z dużą mocą, w moim przypadku często było to 140 lub 150 kW. (Moc maksymalna dla Modelu 3 w tej wersji to 170 kW)

Krzywa ładowania również jest dużo dużo lepsza niż w przypadku ładowania zimnej baterii.

Na stacji firmy E-ON o mocy 175 kW udało mi się naładować samochód od 30 do 80% pojemności baterii w zaledwie 15 minut. Już to pozwoliło bez żadnego problemu na kontynuowanie podróży.
Innym razem, również oczywiście na podgrzanej baterii, na stacji ładowania firmy GreenWay o mocy 140 kW ładowanie Tesli od 25 do 90% SOC (stanu naładowania) zajęło zaledwie 21 minut.


Początek ładowania to dokładnie godzina 13:17, start z poziomu 25% SOC, a moc 140 kW, czyli maksimum, które może zapewnić akurat ta stacja.


Koniec ładowania to poziom 90% SOC, pozwalający kontynuować komfortowo dalszą podróż, godzina 13:38, czyli dokładnie 21 minut później. Naprawdę szybko!


W przypadku zimnej baterii moc początkowa oscylowałaby w granicach 30 kW a takie ładowanie zajęłoby około 50-60 minut.

Widać więc, jak ważne jest przygotowanie termiczne naszej baterii do ładowania na szybkich stacjach DC. Pozwala to nie tylko na mniejsze zużycie energii podczas jazdy ale również znacząco wypływa na przyspieszenie samego procesu uzupełnienia energii, tak aby można było jak najszybciej udać się w dalszą drogę.


Pamiętajcie więc, wybierajcie szybkie stacje ładowania, jako swoją destynacje w trakcie jazdy, tak aby samochód mógł przygotować wasze baterie do optymalnego ładowania. To bardzo ułatwi Wam podróżowanie autem elektrycznym podczas zimy.

Komentarze (6)

0/10
  • Michał
    odpowiedz

    Piękna teoria. Każdy z nas doświadczył że nawigacja Tesli nie posiada pełnych informacji o dostępnych punktach ładowania co powoduje że zalecana procedura przygotowania do ładowania nie jest dostępna. Jest to największy problem eksploatacyjny a wybieranie z mapy tesla destynacji ładowarki dostępnej w celu przygotowania baterii aby dojechać do znanego tylko nam punktu ładowania przyznacie kuriozalne. Ale trzeba z tym żyć i nie jest prawdą że po kilku ładowaniach tesli na SC którego nie ma na mapie pojawia się ona na mapie.

    • Kris

      może będzie kiedyś update na ten temat

  • Maciek
    odpowiedz

    Gdyby tylko w nawigacji tesli były ładowarki które chce a nie losowo wybierane przez niewiadomo jak działający algorytm to byliśmy bardzo zadowoleni.

  • Tomasz
    odpowiedz

    tutaj ciekawy test 3 Highland https://www.youtube.com/watch?v=RUO7sP41Rzc, jeśli komuś brakuje czasu to podaje dane z filmu: Kraj Niemcy, temperatura zewnętrzna 16-17 C, najpierw naładowali na full i ruszyli w trase, niżej ładowanie 11:40 4% (moc ładowania 170 kW) temp baterii 38,5 C 11:51 45% (moc 97 kW) 12:11 81 % (moc 44kW) 12:40 99% (moc 4 kW) temp baterii 45 C Test zasięgu, przejechali 410 km średnie zużycie 13,9 kWh / 100 km. Pod SuC dojechali z SOC 0%, zastanawia mnie jedno, przecież HL w SR ma 66 kWh baterię, a w aplikacji na smartfonie mieli 60 kWh

  • Jakub
    odpowiedz

    Ostatnio mojego RWD 3 miałem okazję rozładowywać na trasie od 100 do zera procent. Nie było tutaj mowy o przygotowaniu baterii ( a ustawiłem SUC jako cel). No i nie było potrzeby, bo auto i tak wystartowała z pełną mocą ładowania.

    • Kris

      i jaka predkosc ladowania miales?

Autor

Mario

Mario

Wielbiciel nowych technologii. Szczególnie interesuje się Teslą czy SpaceX, oraz innymi firmami związanymi z Elonem Muskiem. Pisze i publikuje artykuły i posty głównie na łamach TeslaKlubPolska, a także dla serwisu otoev.pl Współpracuje bezpośrednio z Teslą, starając się przybliżyć i pokazać te właśnie auta elektryczne z jak najlepszej strony. Uświadamia i szkoli w zakresie elektromobilności.

NOWOŚĆ! Realne raporty użytkowników Tesla Dodaj swój zasięg

Ostatnie komentarze

Pozostaje przenieść fabrykę do Polski, nie ... 14.05.2024
Hm, ale piszecie, że zielone światło. Ale: 1. ... 14.05.2024

Tesla Model 3 Standard Range Plus LFP

Dane techniczne:

Oceń model
Przyspieszenie 0-100 km/h
5.6s
Prędkość maksymalna
225 km/h
Zasięg oficjalny (WLTP)
431 km

Ostatnie pytania Zadaj pytanie

Materiały Użytkowników

Modele producenta Tesla