XPeng i VW działają razem. Wspólnie opracują architekturę pojazdów elektrycznych

XPeng, chiński innowator w produkcji samochodów elektrycznych, i Volkswagen, jeden z największych graczy w branży motoryzacyjnej, ogłosili rozszerzenie swojej współpracy. Ich partnerstwo nabiera teraz nowego wymiaru, gdyż obie firmy skupią się na rozwijaniu i udoskonalaniu architektury samochodów elektrycznych.
Fot. T. Schneider / Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-04-22 Fot. T. Schneider / Shutterstock.com

Miłosz

Data dodania: 2024-04-22

Prace będą opierały się na istniejącej architekturze XPeng, która posłuży jako fundament dla przyszłych modeli marki Volkswagen w Chinach.


XPeng kluczem do innowacji


XPeng, znany z dynamicznego rozwoju technologicznego, poczynił znaczące postępy w dziedzinie sprzętu i oprogramowania, szczególnie w zakresie systemów informacyjno-rozrywkowych oraz zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS).


Chiński producent jest znanym innowatorem. To on zaproponował koncepcję samochodu „zdefiniowanego przez sztuczną inteligencję” i zapowiedział plan wdrożenia masowego asystenta kognitywnego AI i pojazdów już w drugim kwartale tego roku. Producent stawia na samochody o wartości ok. 15 000–23 000 dolarów. Firma zapowiada wprowadzenie szerokiej gamy modeli gwarantujących najlepsze w swojej klasie doświadczenia z inteligentnej jazdy.


To właśnie te osiągnięcia sprawiły, że Volkswagen, borykający się z wyzwaniami związanymi z rozwojem własnego oprogramowania, zdecydował się na zacieśnienie współpracy z chińskim producentem.


Współpraca się opłaca


Współpraca na płaszczyźnie architektonicznej przyniesie obu firmom szereg korzyści, łącznie z przyspieszeniem tempa rozwoju i redukcji kosztów. Wspólna architektura ma nie tylko zwiększyć efektywność produkcyjną, ale także wpłynąć na szybsze wprowadzanie innowacji na rynek chiński, który jest jednym z większych rynków pojazdów elektrycznych na świecie.


Debiut w 2026 roku


Planowane jest, że pierwsze pojazdy elektryczne Volkswagen, zaprojektowane na wspólnie rozwijanej architekturze, pojawią się na chińskich drogach już w 2026 roku.


Synergia między niemiecką dokładnością a chińską innowacyjnością obiecuje zaszczepić na rynku nowe, wielowymiarowe możliwości w dziedzinie elektromobilności. Jak będzie, czas pokaże.

Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.

Ostatnie komentarze

I co z tego jak eksploatacja elektryka jest ... 03.05.2024
No cóż...Tankowanie benzyny, a także oleju ... 30.04.2024