Izera w kluczowym momencie – Geely chce jeszcze mocniej wesprzeć produkcję pierwszego polskiego „elektryka”

Projekt Izera, czyli ambitne przedsięwzięcie zakładające stworzenie polskiego samochodu elektrycznego, znalazł się w bardzo ważnym momencie swojej historii. Kluczowym elementem w tej opowieści jest Geely – chiński producent pojazdów elektrycznych.
Fot. materiały prasowe Izera Polska
Data publikacji: 2024-02-19 Fot. materiały prasowe Izera Polska
Przecież izera to nic innego jak miejsce do ... 21.02.2024

Miłosz

Data dodania: 2024-02-19

W liście skierowanym do Polskiego Funduszu Rozwoju Geely podkreślił swoje zaangażowanie w projekt i zaoferował rozbudowanie współpracy.


Geely – strategiczny partner z ambicjami


Geely, jako strategiczny partner Izery, nie tylko dostarcza platformę dla potencjalnie przyszłego pierwszego polskiego samochodu elektrycznego, ale również wskazuje na możliwości rozszerzenia tej współpracy. W liście, do którego dotarł Business Insider Polska, prezes Geely, Daniel Li, napisał o potencjalnych korzyściach wynikających z finalizacji projektu Izery, łącznie z utworzeniem tysięcy miejsc prac w fabryce w Jaworznie i napędzeniem zielonej transformacji regionu.


Wątpliwości co do zasadności dalszego rozwoju projektu i możliwości uzyskania funduszy z UE mogą znacznie wpłynąć na jego przyszłość. Rewizja dokumentów projektowych i potencjalne wykluczenie budowy fabryki z planów finansowania mogą stanowić poważne wyzwanie dla realizacji całego przedsięwzięcia. Mimo to Geely deklaruje chęć do dalszych rozmów i gotowość poznania wizji nowego rządu wobec Izery. Podstawą współpracy ma być odwiedzenie siedziby Geely w Chinach lub propozycja spotkania w Polsce.


Nieoficjalna propozycja


Oprócz współpracy nad produkcją samochodów elektrycznych, Geely nieoficjalnie sugeruje możliwość budowy fabryki baterii do EV w Polsce. Realizacja tych planów zależy od decyzji polskiego rządu i jego gotowości do wsparcia projektu Izera.


Mimo obaw co do terminowości projektu, Electromobility Poland, odpowiedzialne za rozwój koncepcji Izery, utrzymuje, że osiągnięcie celów produkcyjnych do 2026 roku nadal jest możliwe. Zupełnie inaczej uważa Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – minister funduszy i rozwoju regionalnego. Szefowa resortu w rozmowie z Business Insiderem stwierdziła, że „realizacja wymogu gotowej linii do 2026 r. jest praktycznie niemożliwa”.


Przyszłość elektrycznej mobilności w Polsce


Decyzje, które zapadną w najbliższym czasie, zdefiniują kierunek rozwoju elektrycznej mobilności w Polsce i mogą ustawić nasz kraj na pozycji ważnego gracza na europejskim rynku pojazdów elektrycznych. 


Ścisła współpraca z Geely nie tylko zwiększyłaby potencjał technologiczny i produkcyjny naszego kraju, ale również przyspieszyłaby zieloną transformację i innowacyjność w sektorze motoryzacyjnym. Tylko pełna gotowość do zrozumienia wartości projektu, jakim jest Izera, dla przyszłości ekonomicznej oraz środowiskowej Polski, i podjęcia szybkich oraz zdecydowanych działań wspierających jej rozwój, pozwoli wzmocnić pozycję Polski w sektorze ekomobilności.

Komentarze (1)

0/10
  • Izera?
    odpowiedz

    Przecież izera to nic innego jak miejsce do wyjęcia kasy, nie powstanie nigdy.

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.

Ostatnie komentarze

KIedy będzie czynna ładowarka w Nysie? Stoi ... 25.08.2024
Dopiero planują węglik krzemu? Z tego wynika, ... 22.08.2024

Izera Hatchback

Dane techniczne:

Oceń model
Przyspieszenie 0-100 km/h
Prędkość maksymalna
Zasięg oficjalny (WLTP)
Wszystkie dane Izera Hatchback

Ostatnie pytania