Nowe Renault Twingo EV powstanie we współpracy z Chińczykami

Kiedyś chińskie firmy współpracowały z europejskimi, aby uzyskać dostęp do ich technologii. Dziś zdarza się, że to Europa zabiega o partnerstwo z Państwem Środka. Renault ogłosiło, że nadchodzące Twingo EV opracuje we współpracy chińską firmą. Na razie nie ujawniono jej nazwy. Początkowo auto miało powstać w partnerstwie francusko-niemieckim, jednak rozmowy zakończyły się bezowocnie.
Fot. NeydtStock / Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-06-06 Fot. NeydtStock / Shutterstock.com
To będzie comercyjny niewypał. Z takim ... 07.06.2024

Miłosz

Data dodania: 2024-06-06

Górski Pałacyk Noclegi

Zdaniem Renault francusko-chińskie partnerstwo skróci czas i koszty prac rozwojowych. Nowego samochodu możemy spodziewać się za około 2 lata.


Biznes z Chińczykami


Chiny, Europa i USA od jakiegoś czasu pozostają w biznesowym klinczu. Grupa amerykańskich senatorów z Partii Demokratycznej apelowała o zwiększenie barier importowych wobec chińskich EV, argumentując, że ich obecność na amerykańskim rynku może zagrozić bezpieczeństwu narodowemu oraz stabilności przemysłu motoryzacyjnego. Z kolei Unia Europejska zapowiedziała dodatkowe obciążenie podatkowe z mocą przeciwdziałania nieuczciwym praktykom handlowym, chroniące przed zalewem unijnego rynku tanimi autami z Chin.


Renault postanowiło jednak nie przejmować się napięciami polityczno-gospodarczymi i zrobić biznes z Chińczykami. Nowe Renault Twingo ma być produkowane w Europie; ponadto ojczyzna Renault będzie odpowiadała za sporą część rozwiązań technologicznych.


Ile zapłacimy za nowe auto?


Twingo powinno kosztować poniżej 21 000 dolarów. To ambitny plan, do realizacji którego na pewno przyda się wiedza chińskich inżynierów. W końcu kto jak nie Chiny jest mistrzem w opracowywaniu tanich pojazdów elektrycznych.


Przykładowo BYD zamierza dostosować cenowo swoje samochody do oczekiwań europejskich kierowców. Europejski odpowiednik modelu Seagull (ten model na chińskim rynku jest dostępny już w cenie nieprzekraczającej 10 tys. dolarów) miałby być oferowany na naszym kontynencie w cenie poniżej 20 tys. euro.


Renault będzie uczyć się od najlepszych


Według Renault najlepiej uczyć się od osób, które na upowszechnianiu „elektryków” znają się dobrze, a do takich na pewno należą Chińczycy. To właśnie stamtąd wywodzi się wiele przełomowych technologii stosowanych w autach na prąd.


Nowe Twingo najprawdopodobniej będzie produkowane w Słowenii, gdzie powstaje również obecny model. Obecny samochód Renault Twingo Electric to małe auto elektryczne o zasięgu poniżej 200 km. Posiada baterię 21.3 kWh netto. Osiąga prędkość maksymalną 135 km/h, a do 100 km/h przyspiesza w 12.6 sekundy. 

Komentarze (2)

0/10
  • Jaromir
    odpowiedz

    To będzie comercyjny niewypał. Z takim zasięgiem to auto nie pełnowartościowe. A użytkownik musi mieć gniazdko sieciowe pod ręką. Czyli co? - Mieszkaniec domu jednorodzinnego.? Nawet nie spojrzy na takie badziewie. I

  • Jakub D
    odpowiedz

    Ale co im da wiedza chińczyków, skoro najtańszy łańcuch dostaw jest z chin, a jak jest lokalny, to dużo droższy?

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.

NOWOŚĆ! Realne raporty użytkowników Renault Dodaj swój zasięg

Renault Twingo Electric

Dane techniczne:

Oceń model
Przyspieszenie 0-100 km/h
12.6s
Prędkość maksymalna
135 km/h
Zasięg oficjalny (WLTP)
186 km
Wszystkie dane Renault Twingo Electric

Ostatnie pytania

Modele producenta Renault