Volvo pionierem w transparentności akumulatorów do EV

Volvo ogłosiło wprowadzenie pierwszego na świecie paszportu akumulatora EV, który będzie rejestrować pochodzenie surowców, komponentów, zawartość materiałów pochodzących z recyklingu i ślad węglowy. Ten krok dotyczy flagowego SUV-a EX90.
Fot. Zoran Karapancev / Shutterstock.com
Data publikacji: 2024-06-11 Fot. Zoran Karapancev / Shutterstock.com

Miłosz

Data dodania: 2024-06-11

Górski Pałacyk Noclegi

Informację podana przez Agencja Reutera oznacza przełomowy charakter tego rozwiązania. Volvo wyznacza nowy standard w branży motoryzacyjnej, oparty na transparentności i odpowiedzialności ekologicznej.


Współpraca z Circulorem


Paszport akumulatora powstał dzięki współpracy Volvo z brytyjskim start-upem Circulorem, specjalizującym się w technologii blockchain do mapowania łańcuchów dostaw. Prace nad projektem trwały ponad pięć lat.


Produkcja SUV-a EX90 z paszportem baterii ruszy w zakładzie w Charleston, z przeznaczeniem na rynek europejski i północnoamerykański. Dostawy rozpoczną się w drugiej połowie roku. Paszport będzie stopniowo wdrażany we wszystkich pojazdach Volvo, a właściciele będą mieli dostęp do uproszczonej wersji za pomocą kodu QR umieszczonego wewnątrz drzwi kierowcy. Bardziej kompletną wersję paszportu otrzymają odpowiednie organy regulacyjne.


Circulor i ślad węglowy


Circulor założony kilka lat temu i wspierany przez Volvo, Jaguar Land Rover oraz BHP, śledzi ścieżkę materiałów akumulatorowych od początku aż do zastosowania ich w poszczególnych samochodach. System produkcyjny dostawców jest monitorowany tak, aby zapewnić dokładność danych dotyczących pochodzenia surowców i zużycia energii.


Koszt paszportu w przypadku EX90 wyniesie około 10 USD za samochód. Dokument będzie przez 15 lat zawierał aktualne informacje niezbędne do oceny wartości używanych pojazdów elektrycznych.


Będą problemy?


Chociaż w Stanach Zjednoczonych nie ma wymogu posiadania takich paszportów, producenci samochodów wykazują zainteresowanie tą technologią. Może ona pomóc w uzyskaniu dotacji na pojazdy elektryczne w ramach amerykańskiej ustawy o redukcji inflacji. 


Unia Europejska wyznaczyła termin wprowadzenia paszportów na 2027 rok. Według Douglasa Johnsona-Poensgena wiele firm może mieć problemy z dotrzymaniem tego terminu, mimo że prace przyspieszyły.

Komentarze

0/10

Autor

Miłosz

Od kilku lat tworzę treści dla mediów online i tradycyjnych. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od pracy w lokalnym, miejskim portalu internetowym. Dziś piszę m.in. dla Bezprawnika.pl, Biotechnologii.pl i News4Media. Wolny czas spędzam na przeglądaniu YouTubea w poszukiwaniu ciekawostek zarówno o świecie dawnym, jak i współczesnym. Chętnie sięgam również po dobrą książkę – tak kryminał, jak i literaturę faktu.

NOWOŚĆ! Realne raporty użytkowników Volvo Dodaj swój zasięg

Volvo EX90

Dane techniczne:

Oceń model
Przyspieszenie 0-100 km/h
Prędkość maksymalna
Zasięg oficjalny (WLTP)
Wszystkie dane Volvo EX90

Ostatnie pytania

Modele producenta Volvo