Mistrzowie minimalizmu? Tak, zdecydowanie. Do prawdziwych mistrzów tego stylu nie należy tylko szwedzka Ikea, choć przetarła szlaki. Jeśli chodzi o minimalizm w motoryzacji od ponad10 lat prym wiedzie Tesla. Jednak inni producenci nie pozostają w tyle.

Szwedzi kojarzą się od dawna z minimalizmem i oszczędnym wzornictwem. Drogą więc Ikei, lub jak niektórzy twierdzą Tesli (bo chodzi o samochody) poszło szwedzkie (ok, z domieszką chińską) Volvo. Dotychczasowe modele były raczej tradycyjne w swojej stylistyce i budowie. C40 czy EX40 przypominały bardziej tradycyjne auta spalinowe, choć napędzał je w 100% prąd.

Volvo postanowiło iść po bandzie i stworzyło coś zupełnie "wzorniczo" nowego. Chodzi o mały samochód elektryczny znany pod nazwą EX30. Ma on być mniejszy niż EX40, i bardziej "miejski". Jednak jeśli chodzi o wnętrze to mamy tu ogromną zmianę względem poprzednich EV modeli tej marki.

„Volvo EX30 łączy w sobie wszystkie najlepsze elementy skandynawskiego wzornictwa” — powiedziała Lisa Reeves, szefowa Volvo ds. projektowania wnętrz. „Nowe materiały dodają kabinie kreatywnych tekstur, kolorów i osobowości, a inteligentna funkcjonalność i doskonałe wrażenia użytkownika to cechy charakterystyczne każdego prawdziwego dzieła Volvo. Razem te elementy destylują esencję Volvo w małej obudowie”.
Według Volvo projekt EX30 EV obejmuje zrównoważone myślenie i zawiera elementy skandynawskie. We wnętrzu pojazdu elektrycznego zastosowano materiały pochodzące z recyklingu i odnawialne, takie jak dżins, len i wełna. 

Jedynym elementem konstrukcyjnym, który wydawał się wyróżniać i zaskakiwać jeśli chodzi o obsługę auta, była decyzja Volvo o usunięciu zestawu wskaźników z jego zwykłej pozycji i umieszczeniu najważniejszych informacji na 12,3-calowym centralnym ekranie. Wybór projektu przypomina duży centralny ekran Tesli, który zawiera wszystkie istotne informacje dotyczące jazdy. 

„Wewnątrz EX30 kontynuujemy naszą strategię kontekstowych i ukierunkowanych interfejsów. Na pojedynczym ekranie kluczowe informacje dotyczące jazdy, takie jak prędkość i poziom naładowania, są umieszczone w widocznym miejscu u góry, a nawigacja, multimedia i elementy sterujące są łatwo widoczne i dostępne poniżej. Dołączyliśmy również pasek kontekstowy, który w dowolnym momencie udostępnia najbardziej odpowiednie funkcje dla Twoich potrzeb” — zauważył Tom Stovicek, szef ds. UX w Volvo. 

Elektryczne Volvo EX30 będzie miało przesuwną konsolę środkową…

Będzie tam mnóstwo schowków i uchwytów na kubki. To taki szwedzki pokaz możliwości praktycznego wykorzystania niewielkiej przestrzeni.
Nowe Volvo bez głośników?

To wielce prawdopodobne, bo pod przednią szybą nowego modelu znajdziemy sporych rozmiarów Soundbar, taki sam, jaki znamy z nowoczesnych telewizorów. Ma on zastąpić typowe i znane nam do tej pory głośniki, zapewniając niesamowity i przestrzenny dźwięk.

Podobnie jak sterowanie głosowe Tesli, Volvo EX30 jest zbudowane na platformie Google, aby uzyskać pomoc bez użycia rąk z Asystenta Google, Map Google i Google Play. Jest to również pierwszy samochód Volvo wyposażony w bezprzewodową funkcję Apple CarPlay. Volvo EX30 jest wyposażone w 5G w obszarach, w których jest ono dostępne. Jest zasilany przez Qualcomm Snapdragon Cockpit Platforms. 

Dzięki EX30 EV Volvo zwiększa swoją pozycję w branży pojazdów elektrycznych. Oczekuje się, że akumulatorowy pojazd elektryczny (BEV) będzie małym SUV-em. Volvo EX30 EV będzie częścią nowej elektrycznej w 100% strategii, ponieważ producenci pojazdów elektrycznych koncentrują się na produkcji mniejszych i bardziej przystępnych cenowo samochodów. 

Jakie będzie nowe elektryczne Volvo? Dowiemy się już 7 czerwca kiedy zapowiedziano oficjalną premierę nowego modelu.
Źródło: Teslarati.com, Volvo