Tesla znacząco zmniejsza produkcję Modelu Y w chińskiej fabryce

Chińska fabryka Tesli to gigant. Potrafi wyprodukować w skali roku nawet milion elektrycznych Tesli. Jednak amerykański producent celowo zmniejszył ilość Modelu Y, który opuszcza fabrykę. Czy to oznacza, że we znaki daje się kryzys, czy raczej to, że nadchodzi projekt Juniper, czyli nowa wersja Modelu Y
Tesla znacząco zmniejsza produkcję Modelu Y w chińskiej fabryce - zdjęcie główne
Data publikacji: 2024-05-31

MM

Data dodania: 2024-05-31

Górski Pałacyk Noclegi

Tesla zmniejsza produkcję Modelu Y w Chinach – spowolnienie gospodarcze i przewidywane uruchomienie projektu Juniper.

Wszystkie powyższe powody wpłynęły na decyzję Tesli o ograniczeniu produkcji Modelu Y, czyli najpopularniejszego auta tego producenta.
Według danych Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (CAAM) Tesla niedawno ograniczyła produkcję Modelu Y w Chinach, która to spadła o około 18% w marcu i 33% w kwietniu w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku.Cięcia produkcji


Te cięcia produkcji można przypisać niedawnej decyzji Tesli o zmniejszeniu produkcji Modelu Y w Giga Shanghai o co najmniej 20% w okresie od marca do czerwca 2024 r. 
Decyzja ta może mieć wiele aspektów – głównym powodem jest spowolnienie gospodarcze w Chinach w związku z trwającymi wojnami cenowymi między producentami pojazdów elektrycznych, w tym z Teslą. Z drugiej strony Tesla kontynuowała produkcję zaktualizowanego Modelu 3 na rok 2024, potocznie nazywanego Highland, ze wzrostem o 10%. Jednak...


Projekt Juniper?


Drugim powodem tego spowolnienia może być nadejście odświeżonego Modelu Y, znanego również jako Project Juniper.

Tesla China wprowadziła już częściowo zaktualizowany Model Y z materiałową deską rozdzielczą i oświetleniem wnętrza podobnym do Modelu 3 .
Model 3 Highland został również wprowadzony w Chinach przed wprowadzeniem go na inne rynki, w tym do Ameryki Północnej i Europy.


Spekulacje dotyczące ulepszeń Junipera


W tej chwili niewiele wiadomo na temat Projektu Juniper, ale możemy spodziewać się podobnego zestawu ulepszeń, które będą lustrzanym odbiciem tego co zastaliśmy w Modelu 3.
Tesla wcześniej potwierdziła, że w tym roku nie zobaczymy Junipera Y. Może to być czas potrzebny na przezbrojenie i modernizację linii, aby przygotować się do jego wprowadzenia w przyszłym roku.

Mamy jeszcze pół roku i ten czas zapewne zostanie wykorzystany do tego, aby przystosować i wprowadzić „nowy” Model Y na rynek. To dość skomplikowany proces i im więcej jest zmian w aucie, tym trudniejsze zadanie czeka amerykańskiego producenta.


Klienci najbardziej czekają na techniczne zmiany w Modelu Y. To jak będzie wyglądał jest oczywiście ważne, ale takie aspekty jak nowe zawieszenie, lepsze wyciszenie, inne baterie czy silniki, są gorącymi tematami, które rozgrzewają fora miłośników marki Tesla.


Patrząc na to co się dzieje obecnie z produkcją Modelu Y możemy być pewni jednego. Coś jest na rzeczy, jeśli idzie o ten właśnie model Tesli, a to zwiastuje niewątpliwie, że już niedługo możemy ujrzeć w cennikach nową odsłonę tak lubianego Modelu Y.

Komentarze

0/10

Autor

MM

Wielbiciel nowych technologii. Szczególnie interesuje się Teslą czy SpaceX, oraz innymi firmami związanymi z Elonem Muskiem. Pisze i publikuje artykuły i posty głównie na łamach TeslaKlubPolska, a także dla serwisu otoev.pl Współpracuje bezpośrednio z Teslą, starając się przybliżyć i pokazać te właśnie auta elektryczne z jak najlepszej strony. Uświadamia i szkoli w zakresie elektromobilności.

NOWOŚĆ! Realne raporty użytkowników Tesla Dodaj swój zasięg

Opinie użytkowników Tesla Model Y Oceń ten model

Ocena ogólna

Opinie:

Pawel

Data dodania: 21.02.2024
Testowałem przedzakupowo ,przez godzinę ,na tej samej trasie, kolejno : nową TM3 LR na 18 calowych kołach oraz kolejno TMY LR na 19 calowych i TMY LR na 20 calowych -moje zdanie : Pod wzgledem prowadzenia,zawieszenia : -TMY na 20 calowych : podskakuje na drobnych nierownosciach jak ping-pong ,jak dla mnie nie do przyjecia.TMY na 19 : troche lepiej ale w porownaniu do TM3 Highland dalej twardo.-dopiero w TM3 Highland zawieszenia mozna powiedzec ,iz jest komfortowe. Układ napędowy,przyspieszenie ,zużycie energii w każdym z powyższych rewelacja-faktycznie w tej cenie JAKO ELEKTRYK-nie ma nic lepszego.Jako samochód w ogóle w tej cenie /tzn.w porównaniu do spalinowego / to kiepski samochód- absurdalnie ascetyczny środek,sterowanie robione wbrew ergonomii i wypracowanym przez lata standardom np.wycieraczki włączane przyciskami na kierownicy TM3 ,brak czujników parkowania,deszczu ,brak spryskiwaczy reflektorów ,wątpliwej trwałości zawieszenie.TMY broni sie cena,ale TM3Highland jeździ lepiej
zobacz całą opinię

Piotr

Data dodania: 10.02.2024
"W wersji Long Rangę zawieszenie jest wręcz miękkie/kanapowe". - absurd kolego. Zawieszenie w Y jest bardzo twarde porównując z podobnymi suvami tej klasy. Miałem już Tiguana, Q5 i teraz Y. Tylko w tym aucie pasażerowie tylnej kanapy ciągle narzekają na tyle, że chyba zdecyduję się na wymianę zawieszenia.
zobacz całą opinię

Tesla Model Y

Dane techniczne:

Oceń model
Przyspieszenie 0-100 km/h
Prędkość maksymalna
Zasięg oficjalny (WLTP)
Wszystkie dane Tesla Model Y

Ostatnie pytania Zadaj pytanie

Modele producenta Tesla